Trigonometrikus egyenletben segítene valaki? 3sinx + 4cosx = 4

Addig eljutottam, hogy az egyik megoldás az x=0°+k*360°, de a másikat nem tudom levezetni (73,74° a mo.)

2013. márc. 23. 12:18
 1/4 anonim ***** válasza:

3sinx + 4cosx = 4


Legyen:

A = 3

B = 4

D = D = √(A²+B²) = √(9+16) = 5


Osszuk el az egyenlet mindkét oldalát D=5-tel


3/5*sinx + 4/5*cosx = 4/5


sin(x+y) = sinx*cosy + cosx*cosy

cosy = 3/5 ===> y = 53,1301

siny = 4/5 ===> y = 53,1301


Visszatérve az egyenlethez:

3/5*sinx + 4/5*cosx = 4/5

sin(53,1301 + x) = 4/5

sin(53,1301 + x) = sin(53,1301)


Két esetet levezeted ez alapján:


sinA = sinB

1. A-B = k*360 (megoldás: x = 0 + k*360)

2. A+B = 180 + m*360 (megoldás: x = 73,7398 + m*360)

(k és m egészek)

2013. márc. 23. 13:18
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Nem jöttem volna rá, hogy ezt kell alkalmazni, de most megértettem!
2013. márc. 23. 13:35
 3/4 anonim ***** válasza:

Örülök neki!


Itt viszont elírtam valamit, javítva:


"sin(x+y) = sinx*cosy + cosx*siny"

2013. márc. 23. 13:39
 4/4 A kérdező kommentje:
Láttam, és én már magamnak úgy írtam :-)
2013. márc. 23. 13:50