Oldd meg a következő egyenletet a valós számok halmazán!
Itt egy másodfokú egyenletet kell megoldani igaz? De pontosan hogy is?
2013. márc. 16. 09:35
1/2 bongolo válasza:
5·5^(-2sin²x) + 4·5^(cos2x) = 5^(1-2sin2x)
Mivel sin²x = (1-cos2x)/2:
5·5^(cos2x - 1) + 4·5^(cos2x) = 5^(1-2sin2x)
5^(cos2x) + 4·5^(cos2x) = 5^(1-2sin2x)
5·5^(cos2x) = 5^(1-2sin2x)
5^(1+cos2x) = 5^(1-2sin2x)
Mivel az exponenciális függvény monoton, a kitevők egyformák kell legyenek:
1+cos2x = 1-2sin2x
cos 2x = -2·sin 2x
ctg 2x = -2
2x = arc ctg(-2) + k·π (ahol k ∈ ℤ)
x = arc ctg(-2)/2 + k·π/2
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :) szinte mindent értek már :D
2013. márc. 18. 07:14