Itt az lenne a feladat, hogy a valós számok halmazán kell megadni az eredményt.
Köszönöm előre is, aki tudna időt szánni rám :D
2013. márc. 16. 10:16
1/2 anonim válasza:
cos2x = 2 - 5cosx
Én így oldanám meg (lehet, hogy van szebb/gyorsabb megoldás, de szerintem ez a legegyszerűbb):
felhasználva: cos2a = cos^2(a) - sin^2(a)
cos^2(x) - sin^2(x) = 2 - 5cosx
felhasználva: sin^2(a) = 1 - cos^(a)
[cos^2(a) + sin^2(a) = 1-ből]
2cos^2(x) -1 = 2 - 5cosx
Átrendezve
2cos^2(x) + 5cosx -3 = 0
Ez cosx-re egy másodfokú egyenlet, tehát használjuk a megoldóképletet
cosx = [-5 + ngyök(25+24)]4
Ennek két megoldása van, cosx = 1/2 és cosx = -3 (de ezt semmilyen x sem teljesíti, hisz cosx minumuma -1).
cosx = 1/2
Ennek meg talán ismert, hogy a megoldásai 1/3 pi + l*2pi és 5/3 pi + k*2pi.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :DDD
2013. márc. 16. 10:59