Egyenlet 11. osztályban-Trigonometrikus?


[link]


Itt az lenne a feladat, hogy a valós számok halmazán kell megadni az eredményt.


Köszönöm előre is, aki tudna időt szánni rám :D


2013. márc. 16. 10:16
 1/2 anonim ***** válasza:

cos2x = 2 - 5cosx


Én így oldanám meg (lehet, hogy van szebb/gyorsabb megoldás, de szerintem ez a legegyszerűbb):


felhasználva: cos2a = cos^2(a) - sin^2(a)

cos^2(x) - sin^2(x) = 2 - 5cosx


felhasználva: sin^2(a) = 1 - cos^(a)

[cos^2(a) + sin^2(a) = 1-ből]

2cos^2(x) -1 = 2 - 5cosx


Átrendezve

2cos^2(x) + 5cosx -3 = 0


Ez cosx-re egy másodfokú egyenlet, tehát használjuk a megoldóképletet


cosx = [-5 + ngyök(25+24)]4


Ennek két megoldása van, cosx = 1/2 és cosx = -3 (de ezt semmilyen x sem teljesíti, hisz cosx minumuma -1).


cosx = 1/2


Ennek meg talán ismert, hogy a megoldásai 1/3 pi + l*2pi és 5/3 pi + k*2pi.

2013. márc. 16. 10:35
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :DDD
2013. márc. 16. 10:59