Segítség, matek! Hány oldalú az a szabályos sokszög, amelynek belső szöge éppen egy külső szögének 14-szerese?

Sehogy se megy :S A válaszokat előre is köszi :)
2013. márc. 20. 18:54
 1/8 anonim ***** válasza:
szerintem ezt a kérdést elírtad. nem a belső szögeinek összege esetleg?
2013. márc. 20. 19:01
 2/8 anonim válasza:
xD
2013. márc. 20. 19:10
 3/8 anonim ***** válasza:
legjobb esetben is közel 100 fokos egy külső szög.. 1400 fokos belső szöget nehéz elképzelni .
2013. márc. 20. 19:30
 4/8 anonim ***** válasza:

Na ne mán! :-)


A sokszög belső szögeinek összege: (n - 2)180

Egy belső szög (B):

B = (n - 2)180/n


A sokszög egy külső szöge (K):

K = 360/n


A feladat szerint

B = 14K

vagyis

(n - 2)180/n = 14*360/n


Egyszerűsítés és felbontás után

180n - 360 = 14*360


180-nal egyszerűsítve

n - 2 = 14*2 = 28

n - 2 = 28

amiből

n = 30

======


DeeDee

***********

2013. márc. 20. 19:50
 5/8 anonim válasza:
A kettőt miért kell kivonni az elején?
2013. márc. 20. 21:10
 6/8 anonim ***** válasza:

"A sokszög egy külső szöge (K):

K = 360/n "


Ez honnan jött? Egy négyszögnél a külső szög 360/4 = 90 fok? Nem hiszem.

2013. márc. 20. 21:46
 7/8 anonim ***** válasza:

Lássuk sorban:


"A kettőt miért kell kivonni az elején?"

Erre a képletre gondolsz?

(n - 2)180


Ha igen, akkor azért, mert egy konvex sokszöget (n - 2) darab háromszögre lehet felbontani.

Mivel egy háromszög szögeinek összege 180°, a belső szögek összege (n - 2)180°

~~~~~~~


"Ez honnan jött? Egy négyszögnél a külső szög 360/4 = 90 fok? Nem hiszem."


Ez nem hit kérdése. :-)

Definíció szerint a külső szög a belső szög kiegészítő szöge, vagyis egy belső és külső szög összege 180°.

Egy általános négyszögnél, melynek nincs derékszöge, természetesen nincs 90°-os külső szöge sem.

De egy négyzet esetén már van, mégpedig négy darab.


Egy konvex sokszög külső szögeinek összege 360°, ami úgy jön össze, hogy minden csúcsnál elfordulsz és a végén a kiindulási helyzetbe érsz vissza, miközben megtettél egy teljes fordulatot, vagyis 360°-t. Ennyi a külső szögek összege.

Csinálj egy ábrát, könnyebb lesz megérteni.


Nagyon késő lett, holnap küldök egy ábrát.


DeeDee

*******

2013. márc. 21. 00:07
 8/8 anonim ***** válasza:
Értem már, köszönöm szépen. Fogalmi zavarban szenvedtem :]
2013. márc. 21. 14:06