Hogyan oldjam meg ezt a két feladatot?


Panni ősszel leszedte a kertből az almát meg a körtét, majd kiválogatta és ládákba tette télire. Összesen 323 gyümölcs került a ládákba. Néhány hét múlva átvizsgálta, és azt tapasztalta, hogy az alma egy része megrohadt, ezért azokat ki kellett dobni. Így az alma p százalékkal, a gyümölcsök száma p/17 százalékkal csökkent. Hány körte van a ládákban?


János és Attila egyszerre indul ugyanarról a helyről. Azonos úton egy irányban és állandó sebességgel haladnak. János kerékpárral közlekedik 10 m/s sebességgel, Attila pedig autóval, valamivel gyorsabban. Attila hány másodperc múlva lesz a kiindulóponttól kétszer akkora távolságra, mint János?



2013. márc. 18. 17:22
 1/1 bongolo ***** válasza:

A második része könnyű: Ha az autó pontosan dupla akkora sebességű lenne, mint a bicaj, akkor mindig dupla olyan messze lenne. Viszont mivel csak kicsivel gyorsabb, sosem lesz dupla olyan messze.


Az első: van x darab alma és 323-x darab körte.

Az alma p százaléka romlott meg, ez x·p/100 darab alma.

Ugyanez a romlott rész a teljes 323 gyümölcsnek a p/17 százaléka, vagyis ennyi darab:

323·(p/17)/100


Vagyis a romlott almák számát kétféleképpen is fel lehetet írni, ami ettől még ugyanannyi persze:

x·p/100 = 323·(p/17)/100

x·p = 323·p/17

x = 323/17

Ez az almák száma, de a kérdés a körte volt, az meg 323-x.

2013. márc. 18. 19:18