Bizonyítsuk be vektorok segítségével, hogy OA+OB+OC+OD(vektorok)=2OM(vektor)
az 'O' pont a kör középpontja.
Ábra: [link]
2013. márc. 10. 20:20
1/4 A kérdező kommentje:
Ja és AB merőleges DC-re.
2013. márc. 10. 20:21
2/4 bongolo válasza:
Nevezzünk el két pontot még:
- AB felezőpontja legyen P
- CD felezőpontja legyen Q
OA = OP + PA
OB = OP + PB
Ezeknek az összege:
OA+OB = 2·OP + PA+PB
Mivel P felezőpont, ezért PA+PB = 0
OA+OB = 2·OP
Hasonlóan:
OC+OD = 2·OQ
A 4 vektor összege:
OA+OB+OC+OD = 2·OP + 2·OQ = 2·(OP+OQ)
Tudjuk, hogy OP merőleges AB-re és OQ merőleges CD-re.
Mivel AB és CD merőlegesek, ezért OP párhuzamos CD-vel és OQ párhuzamos AB-vel.
Ezért az OPMQ négyszög egy téglalap.
OQ = PM
Ezt behelyettesítve:
OA+OB+OC+OD = 2·(OP+PM) = 2·OM
3/4 anonim válasza:
Én meg közben rajzoltam ugyanazt:
4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! :)
2013. márc. 10. 22:04