Bizonyítsuk be vektorok segítségével, hogy OA+OB+OC+OD(vektorok)=2OM(vektor)

az 'O' pont a kör középpontja.

Ábra: [link]



2013. márc. 10. 20:20
 1/4 A kérdező kommentje:
Ja és AB merőleges DC-re.
2013. márc. 10. 20:21
 2/4 bongolo ***** válasza:

Nevezzünk el két pontot még:

- AB felezőpontja legyen P

- CD felezőpontja legyen Q


OA = OP + PA

OB = OP + PB

Ezeknek az összege:

OA+OB = 2·OP + PA+PB

Mivel P felezőpont, ezért PA+PB = 0

OA+OB = 2·OP


Hasonlóan:

OC+OD = 2·OQ


A 4 vektor összege:

OA+OB+OC+OD = 2·OP + 2·OQ = 2·(OP+OQ)


Tudjuk, hogy OP merőleges AB-re és OQ merőleges CD-re.

Mivel AB és CD merőlegesek, ezért OP párhuzamos CD-vel és OQ párhuzamos AB-vel.

Ezért az OPMQ négyszög egy téglalap.

OQ = PM

Ezt behelyettesítve:

OA+OB+OC+OD = 2·(OP+PM) = 2·OM

2013. márc. 10. 21:36
 3/4 anonim ***** válasza:

Én meg közben rajzoltam ugyanazt:

[link]

2013. márc. 10. 21:49
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! :)
2013. márc. 10. 22:04