Hogy oldjam meg ezt a feladatot? Halmazos (is)! (3 kötetes biológiai lexikon eladásáról szól. )


A 3 kötetes biológiai lexikont külön-külön kötetenként is meg lehet vásárolni. Az I. kötet ára 3800 Ft, a II.-é 2970

Ft, a III.-é pedig 3640 Ft. Egy könyvesboltban 3 hónap leforgása alatt az I. kötetből 58-t, a másodikból 62-t, a

harmadikból pedig 74-t adtak el. 12 olyan vásárló volt, aki egyszerre mindhárom kötetet megvette, és 25-en

vásároltak két kötetet; közülük 9-en az I. és a II. kötetet.

a) Ha volt olyan vásárló, aki az I. és a III. kötetet vásárolta meg, akkor legalább és legfeljebb hányan voltak

azok, akik a II. és a III. kötetet vették meg?

b) Utólag kiderült, hogy az I. és a III. kötetet harmad annyian vásárolták meg, mint a II. és a III. kötetet.

Összesen mennyit fizettek azok, akik pontosan egy kötetet vásároltak?

c) Ha találomra kiválasztunk egy olyan vásárlót, aki vett a kötetekből, mekkora annak a valószínűsége, hogy

e vásárló legalább két kötetet vásárolt?



Valaki segítsen, legyen szíves! Előre is köszönöm!

Már az a)-nál elakadtam. :( Milyen logikát kell itt használni?



2013. jan. 22. 19:04
 1/6 anonim ***** válasza:

a) Ugye azt írják, hogy összesen 25-en vettek két könyvet, amiből 9-en az I+II. kötetet

Legyen X = I+III.kötetet vevők száma

Legyen Y = II+III.kötetet vevők száma


Tehát:

9 + X + Y = 25

Ebből látszik, hogy:

Y = 16 - X

Mivel az I+III,-t legalább egy valaki megvette, ezért

X>=1


Tehát Y legjobb esetben 16 - 1 = 15 lehet, legrosszabb esetben pedig 16-16=0 lehet.

2013. jan. 22. 21:45
 2/6 anonim ***** válasza:

b) Y=3X

Így 9+3X+X=25, tehát

X=4 Y=12


Az egy kötetet vásárlók halmazából ki kell vonni azokat akik amellett az egy kötet mellett még 1-et vagy 2-öt vásároltak.


I.kötetet vásárlók:

58-9-12-4=33


II.kötetet vásárlók:

62-9-12-12=29


III.kötetet vásárlók:

74-4-12-12=46


Ezután pedig:

33*3800 + 29*2970 + 46*3640 = 378970 Ft

2013. jan. 22. 22:00
 3/6 anonim ***** válasza:

c)

Az eddigiekből kiderült, hogy


Összes vásárló:

33+9+12+4+12+62+46=178 fő


Legalább kettőt vásároltak:

12+12+4+9=37 fő


Valószínűség= kedvező eset/összes eset

37/178 = 20,7 %

2013. jan. 22. 22:07
 4/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2013. jan. 23. 22:34
 5/6 A kérdező kommentje:

Viszont c)-nél szerintem 145 vásárló van összesen!

33+9+4+12+12+29+46 = 145

Nem tudom, hogy a 62 például hogy jött oda.

Így 37/145-t kaptam valószínűségnek.

2013. jan. 23. 22:40
 6/6 anonim ***** válasza:

Igazad van, elírtam.

62 az összes ember, aki a II. kötetet megvette.

Ebből ki kell vonni 9-et, 12-t, 12-t és így lesz:

62-9-12-12=29, ahogy te is írtad.

2013. jan. 23. 23:03