Hogy kell ki integrálni az alábbi kifejezést?


1/{[(a^2+b^2)]^(3/2)}


Örülnék neki, ha valaki részletesen levezetné és esetleg valami tippet is adna, hogy miként kellene megoldani az ilyen integrálokat.



2013. márc. 16. 15:56
 1/1 bongolo ***** válasza:

Egyébként mondjuk b szerint kell integrálni?


∫ 1/√(a²+b²)³ db


Ez az 1/√négyzetösszeg a köb nélkül nagyon emlékeztet ennek az összefüggésnek a bal oldalára:

1/√(1 + tg²x) = cos x

ugyanis a²+b²-ből tudunk 1+(b/a)²-et csinálni. Ha b/a = tg x behelyettesítést csinálunk, akkor


1/√(a²+b²) = 1/a·1/√(1+tg²x) = (cos x)/a


Még db-ből kellene dx-et csinálni:


b/a = tg x

b = a·tg x

db/dx = a/cos²x

db = a/cos²x·dx


∫ 1/√(a²+b²)³ db = ∫ cos³x / a³ db = ∫ cos³x/a³ · a/cos²x dx = 1/a² ∫ cos x dx = sin x / a² + C


Már csak a sin x-et kellene kifejezni úgy, hogy tg x-et tudjuk. Erre ez az összefüggés van:

sin x = tg x/√(1 + tg²x)


Vagyis

sin x = (b/a)/√(1 + b²/a²) = b/√(a²+b²)


Vagyis az integrál ez lett:


b/(a²√(a²+b²)) + C

2013. márc. 16. 22:19