Matekba segítene valaki? Bontsuk tényezőkre a következő kifejezést: x^3+6x^2+11x+6


2013. jan. 6. 12:59
 1/8 A kérdező kommentje:
kérlek vezessétek le és magyarázzatok is
2013. jan. 6. 13:01
 2/8 PósánéAnita ***** válasza:

most ennél jobbet nem tudok:

szedjük stéz a tagokat úgy, hogy az x+1 a harmadikon kifejtését külön vesszükx^3+3x^2+3x+1+3x^2+8x+5

az elejére felírjuk a hatvány alakot, a végét pedig megoldjuk másodfokú megoldóképlettel, hogy a gyöktényezős alakba be tudjunk helyettesíteni: megoldások -1 és -5/3

(x+1)^3 - (x+1)(x+5/3)= kiemeljük a közöset= (x+1)((x+1)^2-(x+5/3))

2013. jan. 6. 15:31
 3/8 rémuralom ***** válasza:
Ez így ránézésre (és ellenőrzésre) az (x+1)(x+2)(x+3). Levezetni nem tudom, zérushelyeket kellene hozzá keresni a harmadfokú egyenlet megoldóképletével, és azzal gondolom a -1, a -2 és a -3 jönnének ki, ezekből pedig fel lehet írni a szorzatalakot.
2013. jan. 6. 16:19
 4/8 rémuralom ***** válasza:
Az első válaszoló gondolatmenetét végigcsináltam úgy, hogy (x+2)^3-t emeltem ki, és úgy is kijött az (x+1)(x+2)(x+3) szorzatalak. (x+1)^3 és (x+3)^3 kiemelésével valamiért nem akar működni.
2013. jan. 6. 17:09
 5/8 PósánéAnita ***** válasza:

kicsit nekiültem még egyszer, szóval:

bontsd fel a tagokat: x^3+x^2+5x^2+5x+6x+6= kettesével csoportosítva mindegyikből emelj ki úgy, hogy x+1 maradjon:

x^2(x+1)+5x(x+1)+6(x+1)= x+1-t kiemelve: (x+1)(x^2+5x+6)a m

2013. jan. 6. 18:06
 6/8 PósánéAnita ***** válasza:
a másodfokú egyenletet old meg, gyöktényezős alakba beírva a gyököket: (x+1)(x+2)(x+3)
2013. jan. 6. 18:07
 7/8 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2013. jan. 6. 18:20
 8/8 anonim ***** válasza:

Egy "egyszerű" megoldás is van.

Racionális gyökteszt kezdésnek (nézz utána, hátha jól jön később).

Itt látszik, hogy a pozitív gyökök nem jók. Utána már csak végigpróbálod a negatívokat és kész. Kb. fél perc, és még gondolkodni sem kell hozzá.

2013. jan. 7. 21:58