HOgy kell az "e"-s dolgokat integrálni?

pl e^(x/t)
2013. jan. 22. 14:49
 1/5 bongolo ***** válasza:
100%

Az exponenciális fv. deriváltjában benne lesz saját maga, ezért az integrálásnál a primitív fv-ben is benne lesz saját maga. Ezért érdemes deriválni, aztán abból kijön, mi lehet a primitív fv.

Ennél pl. e^(x/t) deriváltja (1/t)·e^(x/t), vagyis t·e^(x/t) deriváltja a keresett fv. Tehát a primitív fv. t·e^(x/t)

2013. jan. 22. 14:56
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

x szerint integrálod? Ha igen, akkor:

int [e^(x/t)] dx = t*e^(x/t)

2013. jan. 22. 14:57
 3/5 A kérdező kommentje:

megj.: t szerint derivalni



errol a peldarol lenne szo:


[link]


Legyetek szívesek elmondani a lépéseket,hogy jött ki:) KOSZONOM!!

2013. jan. 22. 15:07
 4/5 A kérdező kommentje:
k - ák konstansok
2013. jan. 22. 15:08
 5/5 bongolo ***** válasza:

A k1/k2 mivel konstans, azt ki lehet vinni az integráláson kívülre. Ezt kell tehát integrálni t szerint:

∫ 1-e^(-kt) dt

(k-t írtam k2 helyett az egyszerűség kedvéért...)


A primitív fv.: 1-ből t lesz, e^(-kt)-ből pedig (-1/k)·e^(-kt).

Ezt az utóbbit deriváld vissza, kijön az eredeti fv. Ez rendben?


Szóval a teljes primitív fv ez: t + (1/k)·e^(-kt)

Azért lett plusz, mert két mínusz előjel volt.


Az integrálás 0 és t közötti határozott integrál. (Zavaró lehet, hogy ez is t. A két t elméletileg teljesen más. Jobb lett volna az előbb az integrálásban t helyett mondjuk u-t írni, szóval az 1-e^(-ku) függvényt integrálni u szerint a 0 és t határok között...)


A primitív fv értéke t=t-nél: t + (1/k)·e^(-kt)

A primitív fv értéke t=0-nál: 1/k

Ezek különbsége: t + (1/k)(e^(-kt) - 1)

És ez van még szorozva k1/k2-vel (meg belül is a k valójában k2)

2013. jan. 22. 17:01