Megoldható a következő egyenlőtlenség log ( (x-1) / (x+2) ) > 0?


A megoldás próbálkozva jól látszik,hogy ha x < -2 akkor az osztásnál a két - leegyszerűsödik, és pozitívból pedig már lehet logaritmust vonni.

Viszont levezetéssel nem igazán jutottam hasonló megoldáshalmazhoz.


2013. márc. 13. 22:53
 1/3 anonim ***** válasza:

Igen, hogy a logaritmus értelmes maradjon, ahhoz ki kell kötni, hogy a tört pozitív, azaz vagy x-1 és x-2 is nagyobb mint 0, vagy mind a kettő kisebb mint 0, tehát

x > 1 vagy x < -2.


Másrészt y logaritmusa akkor nagyobb 0-nál, ha y > 1 is teljesül, jelen esetben

(x-1)/(x+2) > 1 (!!)

(x-1)/(x+2) - 1 = (x-1 - (x+2))/(x+2) = (-3)/(x+2) > 0

Mivel a számláló negatív, ezért a tört akkor lesz nagyobb, mint nulla, ha a nevező is az.

x+2 < 0,

x < -2.


Összevetve a kikötéssel ez csak akkor teljesül, ha x < -2.


Ennyi a levezetés. A (!!)-jeles résznél arra kell figyelni, hogy változót tartalmazó kifejezés lehet negatív és pozitív is, nem tudod, hogy megfordul-e az egyenlőtlenség, ha szorzol vele. Ezt kerülhetjük el azzal, ha egyszerűen egy oldalra rendezünk mindent, kivonni, összeadni mindig szabad.

2013. márc. 13. 23:06
 2/3 anonim ***** válasza:

Ezt át lehet írni így:


log ( (x-1) / (x+2) ) > log 1


Mivel log szigorúan monoton növekszik, ezért ez az egyenlőtlenség akkor és csak akkor igaz ha a paramatérekre is ugyanez igaz.


(x-1) / (x+2) > 1


Ez pedig

-3 / (x+2) > 0


Ami akkor igaz ha x < -2.


Persze a feltételeket is vizsgálni kell.


x=/=-2


x-1/x+2 > 0


De mindkettőnek megfelel a megoldás

2013. márc. 13. 23:08
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen,igazából csak a végét,azaz a -3 / (x+2) > 0 nem sikerült tovább megoldanom. :D
2013. márc. 13. 23:13