Abszolutértékes egyenlőtlenség. Segít valaki megértetni?


| X-1 | < 1

-------

X-2



Meg még egy kérdésem lenne. Itt mi a közös nevező? (tudom, hogy most nincsenek az értékek törtben, de most csak a nevezőjüket írtam le. A x^ alatt az "x a másodikon"-t értem.


1-x^ x^+2x+1 x^-2x+1



2013. jan. 30. 18:32
 1/2 bongolo ***** válasza:

|x-1|/(x-2) < 1

kikötés: x≠2


a) Ha a nevező negatív, akkor a bal oldal negatív lesz, tehát az mind megoldás:

x-2 < 0

x < 2


b) Ha a nevező pozitív (x>2), akkor szorozzunk be vele:

|x-1| < x-2

Mivel x>2, ezért az abszolút értéken belül pozitív szám van, elhagyhatjuk az absz. jelet:

x-1 < x-2

-1 < -2

Ez nem igaz. Vagyis ilyenkor nincs megoldás.

2013. jan. 30. 18:41
 2/2 bongolo ***** válasza:

1-x², x²+2x+1, x²-2x+1


Szorzattá kell alakítani őket:

1−x² = (1−x)(1+x)

x²+2x+1 = (x+1)² = (1+x)²

x²−2x+1 = (x−1)² = (1−x)²


Vagyis a közös nevező:

(1+x)²·(1−x)²

2013. jan. 30. 18:44