| X-1 | < 1
-------
X-2
Meg még egy kérdésem lenne. Itt mi a közös nevező? (tudom, hogy most nincsenek az értékek törtben, de most csak a nevezőjüket írtam le. A x^ alatt az "x a másodikon"-t értem.
1-x^ x^+2x+1 x^-2x+1
2013. jan. 30. 18:32
1/2 bongolo válasza:
|x-1|/(x-2) < 1
kikötés: x≠2
a) Ha a nevező negatív, akkor a bal oldal negatív lesz, tehát az mind megoldás:
x-2 < 0
x < 2
b) Ha a nevező pozitív (x>2), akkor szorozzunk be vele:
|x-1| < x-2
Mivel x>2, ezért az abszolút értéken belül pozitív szám van, elhagyhatjuk az absz. jelet:
x-1 < x-2
-1 < -2
Ez nem igaz. Vagyis ilyenkor nincs megoldás.
2/2 bongolo válasza:
1-x², x²+2x+1, x²-2x+1
Szorzattá kell alakítani őket:
1−x² = (1−x)(1+x)
x²+2x+1 = (x+1)² = (1+x)²
x²−2x+1 = (x−1)² = (1−x)²
Vagyis a közös nevező:
(1+x)²·(1−x)²