Ezek az abszolútértékes egyenletek jók így? Képpel.


[link]


Itt is volna.

Arra lennék kíváncsi, hogy ez az elmélet jó ilyen típusú feladatok megoldásához?

És ha jó, akkor a számítások is jók lettek?

Nekem egy kicsit furcsa, hogy pár helyen hasonló számok jöttek ki a köztes lépésekben, bár a végeredmény a relációs jel miatt más lett.


Az lenne még a kérdésem, hogy a pirossal bekarikázott részre is felírhatunk egy megoldást? Mert végül is ott is megegyezik... (Vagy csak a pozitív ~ egybefüggő vonalnál olvashatunk le megoldást?)


Köszönöm szépen!



2012. ápr. 4. 21:15
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
címben javítom: *egyenlőtlenségek
2012. ápr. 4. 21:16
 2/11 anonim ***** válasza:

Vagy én nem értem teljesen, vagy ez így nem a legjobb.


Ha több abszolút érték jel van, akkor azokat egyszerre kell felbontani.


<x+4> <x-2> van most

A fordulópontok 2 és -4.


Emiatt 3 eset lesz:

x<-4 -4<x<2 2<x


Ehelyett te valahogy 4-et hoztál ki.


Az alábbi esetek vannak (a jobb oldalt nem írom oda)

1. eset

Ha x<-4

3*(-1)*(x+4)-(-1)*(x-2)


2. eset

Ha -4<x<2

3*(x+4)-(-1)*(x-2)


3. eset

Ha 2<x

3*(x+4)-(x-2)



Ezt a 3-at kell külön-külön megoldani, és összevetni annak az esetnek a feltételével.

2012. ápr. 4. 21:26
 3/11 anonim ***** válasza:

Ne így állj neki. Vizsgáld meg, hogy mely esetben lesz mindkét tag pozitív, mindkettő negatív, illetve egyik esetben +, a másikban -.

1) x>=2

ekkor mindkettő pozitív, az előjel nem fordul meg

3x+12-x+2>=-x+1

2) 2>x>=-4

ekkor a második tag negatív, ez már megfordul:

3x+12+x-2>=-x+1

3) x<=-4

ekkor -3x-12+x-2>=-x+1


Mindhárom eset végén meg kell vizsgálni, hogy a kijött eredmény megfelel-e a kikötésnek. Pl: 1. esetben x>=-4,333 jön ki, de a kikötés miatt x>=2. Stb

2012. ápr. 4. 21:31
 4/11 BKRS ***** válasza:
Nem jo, nem jol szedted szet esetekre az egyes feladatokat.
2012. ápr. 4. 21:37
 5/11 anonim ***** válasza:

Én ezt a gondolatmenetet javaslom:

[link]

2012. ápr. 4. 22:13
 6/11 A kérdező kommentje:

Akkor ehhez a feladatokhoz a megoldás (az alapján, ahogy az első, második válaszadó csinálta -az utolsónál lemaradt az elejéről a hármas, de az is segített-) :

1: x >= 2

2: -1,8 <= x <= 2

3: -15 >= x

?


És még azt szeretném kérdezni, hogyha a feladat olyan, hogy egy abszolútérték egy másik abszolútértékben van, azt mi alapján kezdjem el? pl: ||x+2|-3| = 2

2012. ápr. 5. 10:40
 7/11 anonim ***** válasza:

pl: ||x+2|-3| = 2


Ezt speciel úgy csinálnám, hogy


1. eset

|x+2|-3=2


2. eset

|x+2|-3=-2


ezeket már meg tudod oldani, de a végén mindenképp vissza kell helyettesíteni a megoldásokat.

2012. ápr. 5. 10:50
 8/11 A kérdező kommentje:

És úgy nem jó, hogy:


1. x+2 >= 0

a. x+2-3 >= 0

b. x-2-3 <= 0


2. x+2 <= 0

a. -x-2+3 >= 0

b. -x-2+3 <= 0


?

2012. ápr. 5. 10:53
 9/11 anonim ***** válasza:

Az abszolút értékes dolgokkal kapcsolatban itt is van egy kis magyarázat:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2012. ápr. 7. 12:10
 10/11 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Nem jó, ahogy te csinálod.

Ha több abszolút értek jel van, és nincsenek egymásba ágyazva, akkor az a jó módszer, amit többen is leírtunk.

Próbáld átgondolni, végigvezetni magadnak.

ÉS utána jegyezd meg, hogy CSAK ÚGY jó.


HA az abszolút értékek egymásba vannak ágyazva, akkor már kicsit bonyolultabb az egész. Általános megoldást nem is tudok adni. Ha nem jut eszedbe semmi, szerintem érdemes felrajzolni az ábrát, és úgy keresni meg a megoldásokat.


De ilyen feladatokban majdnem mindig egyenlőségként adják fel, mert egyenlőtlenséggel már túl nehéz lenne.

2012. ápr. 7. 12:32
1 2