Itt a feladat: 2x/x-1 - 7/2 = x+1/x-1 + 5/-2(x-1)

( per jel az osztást jelöli. )

nem csak a megoldás, hanem igazából a levezetés érdekelne, már ott megakadtam, hogy nemtaláltam közös nevezőt, vagyis a -2(x-1)-re gondoltam, csak aztán nemtudtam, hogy mitszorozzak meg mivel, ááááá. nem megy ez nekem. kérem segítsen aki tud. köszönöm


2012. márc. 12. 15:33
 1/5 anonim ***** válasza:

Remélem látható lesz


[link]

2012. márc. 12. 17:47
 2/5 anonim ***** válasza:
Bocs, nem jó. :-(
2012. márc. 12. 17:48
 3/5 A kérdező kommentje:
mind1 azért köszi. közös nevezőt letudnád írni? :S
2012. márc. 12. 17:50
 4/5 anonim ***** válasza:

GeoGebrával nagy nehezen leírtam normális formában, de nem sikerült feltölteni a netre.

Ehelyett ide írom a megoldást.


A feladat

2x/(x - 1) - 7/2 = (x + 1)/(x - 1) + 5/[-2(x-1)]


Szerintem az átláthatóság végett célszerű az ismeretlent tartalmazó tagokat egy oldalra rendezni

2x/(x - 1) - (x + 1)/(x - 1) - 5/[-2(x-1)] = 7/2


A bal oldal utolsó tagjában a számlálót és nevezőt -1-gyel szorozva

2x/(x - 1) - (x + 1)/(x - 1) + 5/[2(x-1)] = 7/2


A közös nevező 2(x - 1), ezzel beszorozva mindkét oldalt

4x - 2(x + 1) + 5 = 7(x - 1)


A zárójeleket felbontva

4x - 2x - 2 + 5 = 7x - 7


Összevonás után

10 = 5x


Ebből

x = 2

====

2012. márc. 12. 18:15
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :D
2012. márc. 12. 21:27