SOS! Hogy mondom meg számolás nélkül?


a mai tz-nkben volt egy kérdés:

Mondd meg számolás nélkül:

cos(alfa) = -3/5

sin(alfa) = ?


persze kijött az eredmény mivel kiszámoltam...de számolás nélkül hogy? hogy vágjam én ezt rá kapásból?


2013. márc. 12. 19:40
 1/2 anonim ***** válasza:

Szerintem rosszul volt megfogalmazva a kérdés, nem számolás nélkül kell megmondani (úgy nem lehet), hanem az alfa szög meghatározása nélkül kell kiszámolni a szög sinusát. Tehát nem keresed vissza, hogy mennyi az alfa pontos értéke.

Ez a következő módon megoldható:

cos(alfa)=-3/5

(sin(alfa))^2+(cos(alfa))^2=1 (azonosság)

sin^2(alfa)=1-(-3/5)^2

sin^2(alfa)=16/25

Remélem érthető volt, szólj, ha nem.

Tovább sajnos nem tudom számolni, nincs nálam számológép.:/

2013. márc. 12. 20:54
 2/2 anonim ***** válasza:

Igen Rá lehet vágni kapásból.

Egy 3,4,5 oldalú háromszöget látok magam előtt. Ha ebben cos(béta)=3/5, akkor sin(béta)=4/5.

Itt most -3/5 van, tehát (alfa)=180-(béta), vagy 180+(béta). A sin(alfa)=+ vagy - 4/5.

2013. márc. 12. 22:25