Egy egyenes hasáb alapja olyan egyenlő szárú háromszög, melynek alapja 10 cm, és szárai 13 cm hosszúak. A hasáb felszíne 30 cm2. Mekkora a hasáb magassága és térfogata?

Ha lehetséges, akkor ne csak a megoldást, hanem a megoldás mentét is kérném, azt, hogy hogyan kell kiszámolni. Köszönöm.

2013. márc. 9. 16:17
 1/4 anonim ***** válasza:
A hasáb egyik alapjának területe 60 cm^2, szóval a felszín nem lehet 30... Valamit rosszul írtál.
2013. márc. 9. 20:30
 2/4 anonim ***** válasza:

Eredményt az ismeretlen felszín miatt nem tudok neked írni, de levezetem neked.


a = 10cm

b = 13 cm

M - hasáb magassága

A = 2*T(alap) + 2*bM + aM = x


Az alap területének kiszámolása a három oldal ismeretében:

I. Heron-képlettel: s = k/2 =(a+b+b)/2 = 18

√[s(s-a)*(s-b)*(s-b)]=√(18*8*5*5) = √3600 = 60 cm²


A = 2*60cm² + 2*13*M + 10*M = x

(x-120) cm² = 26M + 10M = 36M

(x-120)/36 cm = M


V = 60*M


Ezeket majd már el is tudod végezni amennyiben felszínnek helyes adatot használsz.


(u.i: Az alap területére ha nem ismered a Heron-képletet, használd Pithagorasz képletet: m(a)=√(13²-5²) = 12

a*m(a)/2 = 10*12/2 = 60)

2013. márc. 9. 20:45
 3/4 A kérdező kommentje:
A feladatban 30 cm2 a felszín, lehet, hogy igazából nincs is megoldása. Köszönöm!
2013. márc. 9. 22:00
 4/4 anonim ***** válasza:
a feladatban elírták... a 30cm2 helyett 300cm2-t kellett volna írni.
2015. jún. 3. 17:25