Matematika valószínűségszámítás. Hogy kell megoldani?

Egy üzemben naponta 500 öltönyt varrnak. Közülük 300 fekete,200 szürke. A napi termelésben 30 öltöny selejtes. A minőségellenőrzés során 50 öltönyt vizsgálnak át. Ha az 50-ből csak 2 selejtes, a teljes árut átveszi a kereskedő, ha azonban ennél több, akkor a cég nem vásárolja meg a készletet. Mekkora a valószínűsége annak, hogy az üzlet megköttetik? (Csak fejezd ki a valószínűséget, nem szükséges kiszámítani a pontos értékét. )
2013. márc. 3. 20:41
 1/5 bongolo ***** válasza:

A fekete és szürke öltönyök száma nem érdekes, felesleges adat.

Annak a valószínűsége, hogy egy kiválasztott öltöny selejtes, az p = 30/500.

Az 50 öltöny megvizsgálása B(50, p) paraméterű binomiális eloszlás. Ezt keressük: P(X < 3), vagyis:

P(X=0) + P(X=1) + P(X=2)


Azt ugye tudod, hogy P(X=k) = (50 alatt k)·p^k·(1-p)^(50-k)

2013. márc. 3. 21:42
 2/5 A kérdező kommentje:
Húha, jó bonyi. Ez egy gimis házi, kérhetem egyszerűbben? :)
2013. márc. 4. 15:56
 3/5 bongolo ***** válasza:

Gimiben ez jó nehéz feladat.


Annak a valószínűsége, hogy legfeljebb 2 selejtes, az ezeknek a valószínűségeknek az összege:

- 0 selejtes

- 1 selejtes

- 2 selejtes


Itt lejjebb mindenhol p = 30/500, 1-p = 470/500


- 0 selejtes: mind az 50 jó, tehát (1-p)^50


- 1 selejtes és 49 jó: 50 féle lehet az, amelyik a selejt, ezért, mivel a selejtnek p a valószínűsége, a 49 jónak darabonként 1-p:

50·p·(1-p)^49


- 2 selejtes és 49 jó: (50 alatt 2) féleképpen lehet kiválasztani, hogy az 50-ből melyik 2 a selejtes:

(50 alatt 2)·p²·(1-p)^48


(50 alatt 2) az tudod, hogy 50·49/2 ?

2013. márc. 4. 17:07
 4/5 bongolo ***** válasza:

Az utolsó bejegyzés persze ez:

- 2 selejtes és 48 jó: ...


bocs.

2013. márc. 4. 17:08
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!!
2013. márc. 4. 20:23