Gyöngyösi Dalma kérdése:

Matek Másodfukú egyenlet 2x^-x-3=0 (2x+2) (x-1) =5x+6 Mi a megoldás? és mi a levezetése?

Mi a megoldás ? és mi a levezetése? az elsót ezt lépésenként kéne megoldani. Kérlek segitsetek. 2.ebbe is kéne segíteni lépésenként hogyan jutok el a végeredményig? (zf, össz levezetése hogy kapom meg hogy értsem is a lépésenként a számolási elvet.

#matematika #másodfuku egyenlet
2013. márc. 3. 19:45
 1/9 anonim ***** válasza:

Kezdjük az elején. Van két másodfokú egynenlet:

1 - 2x^2-x-3=0

2 - (2x+2)(x-1)=5x+6


Az első szépen rendezve van, a másodikat rendezzük egy kicsit tovább. Először bontsuk fel a zárójelet, lesz a következő:

2X^2-2x+2x-2=5x+6

Összevonva az elsőfokú tagokat lesz

2X^2-2=5x+6

Rendezzünk mindent a bal oldalra, ez lesz:

2X^2-5x-6=0


Vagyis most már van két nagyon szép egyenletünk:

1 - 2x^2-x-3=0

2 - 2X^2-5x-6=0


Vonjuk ki az egyiket a másikból, mondjuk az elsőből a másodikat. Ezt kapjuk:

4x+3=0

Vagyis 4x=-3. Ezt elosztjuk 4-gyel, és megkapjuk, hogy x=-3/4.


Persze lehet, hogy elszámoltam valahol, de ez a lényeg. (Számolj utána te is)

2013. márc. 3. 20:00
 2/9 anonim ***** válasza:
Igen, most látom hogy középről kihagytam a 2-test. De ha te beleteszed, akkor neked a jó eredmény fog kijönni.
2013. márc. 3. 20:00
 3/9 anonim ***** válasza:

Az egész a kitevőben van? Azaz 2x^(-x-3)=0

Mert ha ez a feladat, akkor első lépésként osztod kettővel, akkor az marad, hogy x^(-x-3)=0, majd ezt követően megállapítható, hogy csak és kizárólag a nulla bárhányadik hatványa ad nulla eredményt, azaz x=0 esetén teljesül az egyenlet.


A másodiknál pedig (2x+2)(x-1)=5x+6 esetén az első lépés a zárójel felbontása: 2(x+1)(x-1) = 2x^2-2

2x^2-2=5x+6, rendezem nullára:

2x^2-5x-8=0

és ezt megoldod másodfokú egyenlet megoldóképletével. (Kettő, nem szép megoldása lesz).

2013. márc. 3. 20:05
 4/9 anonim ***** válasza:
Egyenletrendszerként szép megoldása van, de ez a kérdésből nem derült ki :)
2013. márc. 3. 20:06
 5/9 anonim ***** válasza:
Igaz, én nem is kérdeztem az első kitevőt. És mivel mindketten 86%-osok vagyunk, olyan, mintha magammal beszélgetnék.
2013. márc. 3. 20:21
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek :))) De ha külön külön lenne a két matek egyenlet elöször az egyszerübet irom csak le . 1.feladat 2x^-x-3=0 (kettő iksz a négyzeten abol iksz ből minusz három egyenlő nulla)

és ugy kéne levezetni hogy pl 2x^+6x+1=0 a=2 b=6 c=1

x1,2= -6+-gyökjelben 6^(-4)2*1=-6+-gyökjelbe 36-8=-6+-gyök 28=-6+-5,29 = 1.megoldása -6+5,29=-0,71:4=0,1775 2.megoldása -6-5,29=-11,29:4=-2,82 valahpgy igy kéne levezetni hogy megértsem és a házit is megtudjam csinálni:)) Levezetése számolásnál 6*6=36 -4*2=-8

36-8=28 28 veszük gyökét√ ami 5,29 hogy értsem mi hogy jön ki.

2013. márc. 4. 19:24
 7/9 A kérdező kommentje:

2. feladat (2x+2) (x-1) =5x+6

a pl - ban leirt feladatot leirom ahogy a 2. feladatot is lekéne irni levezetni lépésenként + mit hogy kapok meg számolásnál,öszevonásnál a feladatban részletesebben leirni az azonos tagokat hogyan kell számolni. A pl feladat 5x^-8x+3(x+2)x=0

5x^-8x+3x(x+2)=0 5x^-8x+3x^+6x=0 öszevonom azonos tagokat . 8x^-2x=0 /:2

4x^-x=0 a=4 b= -1 c= 0 stb ...

2013. márc. 4. 19:54
 8/9 anonim ***** válasza:

2x²-x-3 esetében:

a=2, b=-1, c=-3

Ezt kell a másodfokú egyenlet megoldóképletébe helyettesíteni.

[link]


A második egyenletnél:

(2x+2)(x-1) =5x+6

először bontom a zárójelet, minden tagot minden taggal szorzok:

2x²+2x-2x-2=5x+6

Összevonok:

2x²-2=5x+6

Nullára rendezek (kivonok 5x-et és 6-ot):

2x²-5x-8=0

a=2, b=-5 c=-8

Szintén a másodfokú egyenlet megoldóképletébe írom be az infókat, és kiszámolom a két megoldást.

2013. márc. 5. 09:38
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszike^^
2013. márc. 5. 14:37