Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege:13. Ha a számjegyeket felcseréljük, akkor az új szám és az eredeti szám különbsége 19. Mi az eredeti szám?2013. febr. 22. 21:20
1/5 vurugya béla válasza:
Ha a számjegyeket felcseréled, akkor a számjegyek összege változatlan marad, azaz ugyanannyi maradékot ad az új szám 9-cel osztva, mint az eredeti. De akkor a két szám különbsége osztható lesz 9-cel. Mivel a 19 nem oszthatü 9-cel, ezért biztos, hogy nincs ilyen kétjegyű szám.
2/5 anonim válasza:
Biztos jók az adatok? Mert felírtam az egyenleteket, de nem jött ki egész megoldás.
3/5 anonim válasza:
Ennek a feladatnak nincs megoldása. Már találkoztam vele máshol is.
4/5 anonim válasza:
A két szám különbsége csak 9 lehet, nem 19. Akkor:
a+b=13
ab(fölötte vonalka)-ba(fölötte vonalka)=9
10a+b-10b-a=9
9a-9b=9
a-b=1
a=b+1
a+b=13
b+1+b=13
2b+1=13
2b=12
b=6 és a=7
Tehát az eredeti szám 76.
5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a közreműködést, én is megcsináltam sokszor, de nem jött ki egész szám
2013. febr. 23. 09:03