Valaki lenne olyan kedves, hogy elmagyarázza nekem ezt a matek példát?

Két fajta színes ceruzát szeretnénk venni 1500 Ft értékben, az egyik darabját 24, a másikét 30 Ft-ért. Azonban az első fajta árát 25%-kal, a másikét pedig 20%-kal csökkentették, így ugyanannyi ceruzát véve 330 Ft-unk megmaradt. Mennyit vettünk az egyes ceruzákból?

2013. febr. 28. 20:27
 1/2 Tom Benko ***** válasza:

A probléma a következő:

Elmentem a boltba 1500 forinttal. Ebből ceruzákat vettem, méghozzá kétfélét. Az egyik fajta 24 forintot ért darabonként, ami azt jelenti, hogy mindegyik darab után 24 Ft-ot kellett fizetni. A másiknak darabja 30 Ft volt, azaz mindegyik darabért 30 Ft-ot kellett kiadni. Annyit vettem, hogy így pont elköltöttem az összes pénzem. Amikor azonban a pénztárhoz értem, kiderült, hogy az árukat csökkentették. Az egyik árát a 25%-ával, a másiknak az árát pedig a 20%-ával lejjebb vitték. Mivel minden egyes darab ceruza ára csökkent, a fizetendő összeg is kevesebb lett, pontosan 330 Ft-tal. No most ezekből az adatokból ki kellene találni, hogy hány ceruzát vettem. Így már érthető?

2013. febr. 28. 20:38
 2/2 anonim ***** válasza:

x darabot vettünk a 24 Ft-osból, y darabot a 30

Ft-osból.

I.24x+30y=1500

Árváltoztatás után: a 24Ft-os ára 0,75*24= 18 Ft, a 30 Ft-os ára 0,8*30=24 Ft lett.

II. 18x +24y=1170


A két egyenletből álló egyenletrendszert megoldva x=25 y=30 adódik

2013. febr. 28. 20:44