Nem értem a matek leckém. Valaki elmagyarázza?


A feladat a es b reszbol all.

A: egy szalamival megrakott ramiont inditanak Szegedrol Budapestre 60 km/h sebesseggel. A kamion utan kuldenek 20 perccel az indulasa utan egy szemelygepkocsit 90 km/h sebesseggel.

Tudjuk a sebesseguket, a kocsi idejet elnevezhetjuk X-nek.

Tehat a kocsi adatai:

Sebesseg: 90km/h , ido: X , ùt: 90*X, mert s=v*t

Kamion:

Sebesseg: 60km/h , ido: X+20 (mert 20 perccel elobb indult,mint a kocsi) , ùt: ezt nem tudom. A 20 perc az 0,3 ora lenne. Mivel a kocsik sebesege oraban van megadva... De nem jon ki. Vagyis de, kijott valami X=8 de nem hiszem,hogy jo...


B: Budapestrol 48km/h egyenletes sebesseggel elindul egy teherauzo Nagykanizsara, ugyanakkor Nagykanizsarol elindul egy auto 72 km/h sebesseggel Budapestre. Mennyi ido alatt, es Budapesttol milyen tavolsagra talalkoznak,ha Nagykanizsa Budapesttol 216 km-re van.

Tehaat...

Sebesseget megint tudjuk, az idot nem es az utat igen...

Ezt fogalmam sincs hogyan kellene kiszamolni

Holnap dolgozatoz irunk belole es egyaltalan nem ertem.

Koszonom ha segitetek es bocsanat az ekezethiany miatt :)


2013. febr. 7. 19:01
 1/2 anonim ***** válasza:

az 1.feladatban nem írtad le mi a kérdés. gondolom az, hogy mennyi idő mulva éri utól a kocsi a kamiont. jól indultál el, csak 20perc = 1/3 óra

a kocsi útja 90*x; a kamion útja 60(x+1/3)

A két jármű egyenlő utat tett meg.

90*x = 60(x+1/3)

90*x = 60x+20

30*x = 20

x= 2/3


A kocsi indulásától számítva 2/3 óra = 40 perc múlva fogja utólérni a kocsi a kamiont.


2.feladat


A Budapestről induló jármű : sebesség: 48km/h

idő x

út 48*x


A Nagykanizsáról induló : sebesség: 72km/h

idő x

út 72*x

A két jármű együtt megtette a két helység közötti távolságot.


48*x + 72*x = 216

x= 1,8


Az indulástól számlítva 1,8 óra múlva találkoznak.

Ekkor Budapesttől 48*1,8 = 86,4 km-re vannak

2013. febr. 7. 20:59
 2/2 A kérdező kommentje:
Jaj,igen. Koszonom:))
2013. febr. 7. 22:25