Valaki elmagyarázza a matekot? Egy feladatot nem értek.9. osztály


Egy adott szám pozitív osztóinak számát, tudom, hogy így kell kiszámolni:

a számot felbontjuk primtényezős osztással, majd az így kapott minden szám kitevõjéhez hozzáadunk egyet, és ezt összeszorozzuk.


De mi van abban az esetben, ha a pozitív osztónál száma van megadva, magát a számot pedig nekünk kell kiszámolni?


Tehát: d(n)=7

Szóval n számnak 7 pozitív osztója van. Melyik számról van szó?

Magyarázatot is kérek (illetve leginkább azt kérek, magát a feladatot nem fontos megoldani, csak valaki írja le a kiszámítás menetét. :D) Elõre is köszönöm. :)


2013. febr. 8. 18:43
 1/8 A kérdező kommentje:
pozitív *osztóinak száma van megadva
2013. febr. 8. 18:44
 2/8 anonim ***** válasza:

Az, hogy hány prímtényezőre bontható egy szám, már eleve "nem kiszámítható", nem függvény. Az ebből képzett számról miért várnád el, hogy megfordítható (kölcsönösen egyértelmű) függvény legyen.

Ebben a témában itt van egy szép feladat: 2012/6

[link]

Ha érdekel, egy hozzászólást ahhoz is csináltam, azt is megnézheted ott.

2013. febr. 8. 19:07
 3/8 bongolo ***** válasza:

A megoldásnál most azt lehet kihasználni, hogy az osztók száma, vagyis a (k+1)(m+1)...(n+1) szorzat prím (hiszen a 7 prímszám). Ez viszont azt jelenti, egyetlen egy tényezőből áll ez a szorzat! Vagyis az eredeti szám egy prímnek a hatodik hatványa. Pl. 2⁶, 3⁶, 5⁶, 7⁶, 11⁶, stb. Kellene még valami információ, hogy leszűkítsük a kört egyetlen egy számra.


Mondjuk ha tudnánk pl azt, hogy páros, akkor már tuti, hogy az n=2⁶ lenne a megoldás.

2013. febr. 8. 21:45
 4/8 A kérdező kommentje:

Én nem beszéltem semmiféle függvényrõl, illetve nem is várok el semmit....

A matektanár adott fel egy ilyen házit. Órán megcsináltunk 2-t, de nem értem a megoldás menetét.

Mivel talán nem volt világos a kérdés, itt egy példa, amit órán csináltunk.


d(n)=4

4=2*2---->P1(az elsõn)+P2(az elsõn)=2*3=6

4=1*4---->P1(a nulladikon)+P2(a harmadikon)=2(a harmadikon)=8


És n=6. Azért, mert az kisebb a 8-nál.


Így valaki esetleg már le tudná írni a gondolatmenetet?

2013. febr. 8. 21:52
 5/8 A kérdező kommentje:
Utolsó válaszoló, a te válaszodat még nem láttam, amikor írtam. Köszi a választ, de így most talán neked is egyértelmûbb, hogy mire gondoltam.
2013. febr. 8. 21:54
 6/8 bongolo ***** válasza:

Az órai példából az látszik, hogy az a plusz információ, amiről én beszéltem, az az, hogy a legkisebb ilyen számot kerestétek.


Vagyis d(n)=7 esetén így a megoldás n=2⁶


Azt érted most már, hogy az órán miért úgy csináltátok?

2013. febr. 8. 22:26
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszi a választ.

Biztos hülye vagyok, de még most se nagyon értem...


Tehát akkor eddig ez így van?

d(n)=7--->1*7=P1(a nulladikon)*P2(a hatodikon)


De tovább hogy van?

(Az elõbb elírtam. A P1 meg P2 között szorzás van.)


Bocsi, hogy ennyit kérdezek, csak tényleg meg szeretném érteni...

2013. febr. 9. 09:33
 8/8 bongolo ***** válasza:

Nem úgy van.

Ha ragaszkodsz a P1 meg P2-höz, akkor így van:


d(n)=7--->1*7 = ...

Ez nem egyenlő a prímhatványok szorzatával! Felül jól írod, hogy hogyan kell kiszámolni a szorzók számát, azt a mondatot olvasd el megint, amit te írtál...


Szóval ezzel egyenlő:

= (0+1)(6+1)

Vagyis P1 hatványkitevője 0, P2-é meg 6.

Az n szám pedig ezeknek a szorzata, nem 1-nek meg 7-nek:

n = P1(a nulladikon)*P2(a hatodikon)


Lehet, hogy ezt fentebb mind tudtad, csak éppen hanyagul írtad az egyenlőséget...


A folytatás pedig: Ez az n szám akkor a legkisebb, ha P2=2, hisz ez a legkisebb prímszám. Vagyis n = 2^6 = 64


---

Azért írtam, hogy "ha ragaszkodsz a P1 meg P2-höz", mert valójában nem kell olyan minden feladatnál, csak akkor, ha két hatványkitevő van. Most viszont mivel a 7 prímszám, ezért csak egy lesz, a 6.


Gondolj bele abba, hogy miért kellene pont két prímszám, amikor lehetne akár 5 is, hisz 7 = 1·1·1·1·7 = (0+1)(0+1)(0+1)(0+1)(6+1)

Ekkor a szám ez lenne:

n = P1^0·P2^0·P3^0·P4^0·P5^6


Persze ez is csak P5^6, hisz a többi az mind 1, simán elhagyhatjuk a szorzásból.


Ha viszont mondjuk d(n)=30, akkor nem elég két prímszám, három kell:

d(n) = 30 = 2·3·5

Ennek sok megoldása lehet:

a) n = P1^(2-1)·P2^(3-1)·P3^(5-1)

b) n = P1^(2·3-1)·P2^(5-1)

c) n = P1^(2-1)·P2^(3·5-1)

d) n = P1^(2·5-1)·P2^(3-1)

e) n = P1^(2·3·5-1)


Mind az 5-féle számnak pont 30 osztója van. Persze ez nem 5 darab szám, hisz a Px számok bármilyen prímek lehetnek. Szóval ez eddig végtelen sok megoldás.


Ha a feladat az, hogy a legkisebb megoldást keressük, akkor az egyes esetekben ez a legkisebb:

a) n = 5^(2-1)·3^(3-1)·2^(5-1) = 720

b) n = 3^(2·3-1)·2^(5-1) = 3888

c) n = 3^(2-1)·2^(3·5-1) = 49152

d) n = 2^(2·5-1)·3^(3-1) = 4608

e) n = 2^(2·3·5-1) = baromi sok


Ezek közül a legkisebb az lett, amikor a legtöbb prímet használtuk fel. Szóval n=720 a megoldás.

2013. febr. 9. 14:06