Valaki elmagyarázza nekem a számrend szerekben való összeadást?


Pl.: Ha két szám ugyanazon számrendszeren belül van illetve ha több szám más számrendszeren belül van.


A válaszokat előre is köszönöm. :)



2013. febr. 18. 17:24
 1/2 bongolo ***** válasza:

Összeadni ugyanúgy kell, mint ahogy tízes számrendszerben is csinálod, csak nem 10-nél, hanem a számrendszer alapszámánál kell a két részre bontást csinálni.


Vagyis pl. 8-as számrendszerben 165+242

165

242

---

Jobbról balra:

5+2 = hét, leírom a hetet, kész

6+4 = tíz, ami 8+2, leírom a kettőt, marad 1(-szer nyolc)

1+2 = három, ehhez hozzá kell adni a maradék 1-et, négy. Leírom a 4-et, kész.

Az összeg 427


vagy pl. 356+425

656

425

---

Jobbról balra:

6+5 = tizenegy, ami 8+3, leírom a hármat, marad 1(-szer nyolc)

5+2+1 = nyolc, ami 8+0, leírom a nullát, marad 1(-szer nyolc)

6+4+1 = tizenegy, ami 8+3, leírom a hármat, marad 1(-szer nyolc)

Nincs több szám, le kell írni a maradék 1-et.

Az összeg 1303


Ha nem egyforma a számrendszer, akkor az egyiket át kell váltani a másikba. De olyat összeadással nem szoktak kombinálni, mi a feladat pontosan?

2013. febr. 19. 11:27
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm ,sokat segítetté! :-)
2013. febr. 19. 19:07