Bazsik kérdése:

Egy apa 5 óra alatt takarítja ki a lakást.2 fia egyforma tempóban 4 óra alatt. Mennyi idő alatt végzik el a takarítást, ha 3-an együtt kezdik, az egyik fiú 40 perc után elmegy a barátjához, a másik pedig testvére távozásakor 10 percig telefonál?


2013. febr. 27. 14:46
 1/2 anonim ***** válasza:
57 perc. Hárman takarítanak 40 percig, aztán az apa egyedül 10 percig, majd az apa és az egyik fiú még 7 percig.
2013. febr. 27. 15:11
 2/2 anonim ***** válasza:

Bocsi, az előbb hülyeséget írtam. Ez a jó:

Valahogy így néz ki az egyenlet egy teljes lakásra:


lakás = apa + fiú[1] + fiú [2]

1 = 0,2*t + 0,125*0,6666 + 0,125*(t - 0,1666),


ahol "t" az idő. Ebből "t"-re rendezve:


0,325*t = 0,9375

t ~ 2,8846


Tehát a teljes meló majdnem három óra volt (kb. 2 óra 53 perc).

2013. febr. 27. 15:15