Egy 5 m magas lejtő alján áll egy test. Ennek nekiütközik egy 5 kg-os test;12 m/s sebességű másik test. A testek az ütközés után együtt haladnak felfele a lejtőn és éppen a tetejéig jutnak el. Mekkora az eredetileg álló test tömege?

2011. dec. 7. 21:37
 1/1 bongolo ***** válasza:

Ha a testek az ütközés után együtt mennek tovább, akkor ez rugalmatlan ütközés. Vagyis az energia egy része a test alakjának a torzulására fordítódott, nem lehet energiamegmaradással számolni. Az impulzusmegmaradás (lendületmegmaradás) viszont ilyenkor is igaz. Az ütközés utáni időkben meg már az energiamegmaradás is igaz lesz.


Az impulzus kezdetben p₁ = m₁·v₁ = 5·12 Ns = 60 Ns

Ütközés után ugyanannyi: (m₁+m₂)v₂ = 60 Ns

Ütközés után a kombinált test mozgási energiája: 1/2(m₁+m₂)v₂²

Ha ütközés után 5 m magasra jut a test, akkor a helyzeti energiája (m₁+m₂)gh = (m₁+m₂)·50 m²/s²

Ez a kettő meg kell egyezzen:


1/2(m₁+m₂)v₂² = (m₁+m₂)·50 m²/s²

v₂² = 100 m²/s²

v₂ = 10 m/s


És mivel (m₁+m₂)v₂ = 60 Ns

(m₁+m₂)·10 m/s = 60 Ns

m₁+m₂ = 6 kg


Mivel m₁ = 5 kg, ezért az eredetileg álló test tömege m₂ = 1 kg.

2011. dec. 7. 23:52