Matek feladatban segítség? Sin, Cos

Távolságmérővel 8 másodpercenként le volt mérve a távolság a megfigyelő és a repülőgép között, ami párhuzamosan a talaj fölött repült., s1=2,6 km, s2=3,2 km,s3=4,2 km. Milyen gyorsan repült a gép?? A megfejtés megvan, csak a levezetést nem tudom, ha valaki tudna csak egy csöppet is segíteni azt megköszönném

2013. febr. 25. 18:52
 1/7 anonim ***** válasza:

s2-s1=0.6km = 600m

v=s/t = 600/8 = 75m/s


s3-s2 = 1 km = 1000m

v=s/t = 1000/8 = 125 m/s


Első ponttól a másodikig az átlagsebessége 75 m/s, másodiktól 125 m/s.


Ezt a sin, cos kiírást nem értem.

2013. febr. 25. 21:53
 2/7 anonim ***** válasza:

Nagy tragédia lenne egy szögfüggvény nélküli megoldás? :-)


[link]


Az S2 távolság az ABC háromszög súlyvonala.

Az ABC háromszöget a P pontra tükrözve az ABA'C paralelogrammát kapjuk; erre felírható az oldalak és átlók közti összefüggés.

Eszerint


(2L)² + (2*S2)² = 2(S1² + S3²)

ebből

L² = (S1² + S3²)/2 - S2²

Ebből gyököt vonva megvan az L értéke, ezzel a repülőgép sebessége

v = L/t


DeeDee

**********

2013. febr. 25. 22:26
 3/7 bongolo ***** válasza:

Nem olyan egyszerű, mint ahogy az első válaszban van.


- 8 másodpercenként a repülő vízszintesen nézve 8v távolsággal kerül messzebb. (m/s lesz a sebesség)

- A sebességen kívül a repülési magasság is ismeretlen: nevezzük h-nak.

- Az első méréskor vízszintesen mérve a távolság legyen d.


sin és cos nem kell, csak Pitagorasz: (h és d is m-ben lesz)

h² + d² = 2600²

h² + (d + 8v)² = 3200²

h² + (d + 16v)² = 4200²


Ez egy 3 ismeretlenes egyenletrendszer és van 3 egyenletünk, tehát megoldható. Mondjuk így:


(d+8v)² - d² = 3200²-2600²

(d+16v)² - d² = 4200²-2600²

---

8v(2d+8v) = 5800·600

16v(2d+16v) = 6800·1600

---

v(d+4v) = 217500

v(d+8v) = 340000

---

vd + 4v² = 217500

vd + 8v² = 340000

---

4v² = 340000-217500

v² = 30625

v = 175 m/s

2013. febr. 25. 22:41
 4/7 bongolo ***** válasza:
DeeDee megoldása nagyon szép! Grat!
2013. febr. 25. 22:44
 5/7 anonim ***** válasza:

Kösz! :-)

Mióta felraktam a válaszomat, azon görcsölök, hogy lehetne szögfüggvényekkel valami értelmes megoldást összehozni, mert gondolom, nem véletlen van a feladatban a sin és cos megemlítve.


DeeDee

********

2013. febr. 25. 23:14
 6/7 A kérdező kommentje:

nagyon szépen köszönöm mindenkinek a válaszát, még az elsőnek is, mert a szándék a fontos,

szögfüggvénnyel a következőképpen lehet:

DeeDee képét felhasználva, kiemelem az ABP háromszöget, és az ABC háromszöget. Egy helyen egyforma a szög, legyen α. Két ismeretlenünk van az L, és az α. Tehát két egyenletet kell felírni:

(S2)²=(S1)²+L²-2*S1*L*cos*α

(S3)²=(S1)²+(2L)²-2*S1*2L*cos*α

és ebből az egyenletrendszerből ki lehet számolni az L-t.

2013. febr. 26. 14:38
 7/7 bongolo ***** válasza:
Klassz!
2013. febr. 26. 15:53