Valaki segíten iaz alábbi matek feladatban?

Egy osztály létszáma 35. Az osztályban 3 nyelvet tanulnak,angolt,németet és olaszt,és minden diák tanul legalább egy nyelvet. Angolul 14-en,németül 15-en,olaszul pedig 17-en. Pontosan 2 nyelvet összesen 7 diák tanul. Hányan tanulják mind a 3 nyelvet?
2013. febr. 14. 15:57
 1/5 anonim ***** válasza:
4-en. 14+15+17= 46 46-7 = 39 Ez pontosan 4-el több, mint az osztálylétszám.
2013. febr. 14. 16:12
 2/5 A kérdező kommentje:

tényleg,ilyen egyszerű?

nem logikai szitát kell alkalmazni?

2013. febr. 14. 16:16
 3/5 anonim válasza:
jó kérdés
2013. febr. 14. 16:25
 4/5 anonim válasza:
16:12 nagyon nem jó a megfejtésed,ugyhogy ne okoskodj!!
2013. febr. 14. 16:29
 5/5 anonim ***** válasza:

De, a szitaformulával kell. Legyen az angolt tanulók halmaza A, a németet tanulóké N, az olaszt tanulóké O, két halmaz metszetét n-nel, unióját u-val jelölöm (ezek hasonlítanak az eredeti jelölésre).


A szitaformula 3 halmaz esetén: (AuNuO)=A+N+O-((AnN)+(AnO)+(NnO))+(AnNnO). Ebből AuNuO=35, A=14, N=15, O=17. A 7 tanulót úgy kapjuk meg, hogy a kettesmetszetek összegéből kivonjuk a hármasmetszet kétszeresét:


(AnN)+(AnO)+(NnO)-2(AnNnO)=7, ebből (AnN)+(AnO)+(NnO)=2(AnNnO)+7, ezt helyettesítjük be:


A+N+O-(2(AnNnO)+7)+(AnNnO)=(AuNuO), behelyettesítve az ismert adatokat:


14+15+17-2(AnNnO)-7+(AnNnO)=35

39-(AnNnO)=35, ebből 4=(AnNnO), ennyien tanulnak 3 nyelvet.


Remélem jól számoltam :) Ha nem, akkor talán megcáfolnak.

2013. febr. 16. 03:58