Két 0,4 kg tömegű fahasábot egy 60N/m rugóállandójú rugó végeire erősítve helyeztek egy vízszintes felületre. Legalább mennyivel kell megnyújtani a rugót, h a hasábokelkezdjenek csúszni egymás felé?

ha a tapadási súrlódási együttható 0,4 és a csúszási súrlódási együttható 0,3?Mekkora kezdeti gyorsulással indulnak egymás felé a hasábok,ha a rugót 4cm-rel nyújtották meg?
2013. febr. 20. 10:36
 1/2 bongolo ***** válasza:

m = 0,4 kg

D = 60 N/m

µt = 0,4

µcs = 0,3

x₂ = 4 cm = 0,04 m


A legnagyobb tapadó súrlódási erő ekkora:

Fs = m·g·µt = 0,4·10·0,4 = 1,6 N


Ha a rugót x-szel megnyújtjuk, akkor mindkét végénél F=D·x erő hat. Vagyis mindkét testnél ez az erő fog egyensúlyban lenni a súrlódással (ha az erő kisebb, mint a maximális súrlódási erő).


D·x = Fs

x = Fs/D = 1,6/60 = 0,0266 m = 2,66 cm


Ekkora megnyújtáskor kezdenek csúszni a hasábok.


Ha 4 cm-rel nyújtjuk meg:

F = D·x₂ = 2,4 N

Ez nagyobb Fs-nél, ezért már csúszni fog a test. Akkor viszont a csúszási súrlódási erő hat csak visszafelé:

Fcs = m·g·µcs = 0,4·10·0,3 = 1,2 N

A gyorsító erő a kettő eredője:

Fe = F - Fcs = 1,2 N

Fe = m·a

a = Fe/m = 1,2/0,4 = 3 m/s²


(Ez persze csak a kezdeti gyorsulás, mert utána ahogy a rugó megy össze, csökken az erő.)

2013. febr. 21. 00:00
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2013. febr. 22. 10:12