Három test áll egymás mellett. Az első tömege 3,4 kg, a második tömege 3700 g. A legelsőt elkezdjük tolni 16,9 N vízszintes irányú erővel. Mekkora erő hat az első és a második test között, ha a harmadik 5,79 N erővel hat a másodikra?

2012. okt. 26. 11:56
 1/5 bongolo ***** válasza:
100%

A lényeg, hogy az egy testre ható erők eredője gyorsítja a testet, és mindhárom test gyorsulása azonos.


Amekkora erővel nyomja az első a másodikat, ugyanakkora erővel nyomja a második az elsőt. (Newton III.) Ugyanez igaz persze a 2. és 3. között is.


Érdemes rajzolni is. Valami ilyesmi, csak szebb :)


F1 → ####  F2 F2 → ####  F3 F3 → ####


m1 = 3,4 kg

F1 = 16,9 N


m2 = 3,7 kg

F2 = ?


m3 = ?

F3 = 5,79 N


1. test: m1·a = F1−F2

2. test: m2·a = F2−F3

3. test: m3·a = F3


A 3. egyenlet végülis nem kell, mert nem tudjuk m3-at. Az első kettő pedig így néz ki:


3,4·a = 16,9 − F2

3,7·a = F2 − 5,79

---

Már csak meg kell oldani. Mondjuk elosztjuk az egyiket a másikkal, és akkor kiesik a gyorsulás:

3,4/3,7 = (16,9 − F2)/(F2 − 5,79)

stb, ebből már kijön F2.

2012. okt. 26. 13:47
 2/5 bongolo ***** válasza:
100%

Hmmm. Az ábrából kimaradtak a balra mutató nyilak. Újrarajzolom, de egyszerű − vonal jelzi majd csak a balra mutató nyilat:

F1 → #### − F2 F2 → #### − F3 F3 → ####

2012. okt. 26. 13:49
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen,az eredményre nekem 11,5797 jött ki
2012. okt. 27. 15:42
 4/5 bongolo ***** válasza:
100%
Az jó.
2012. okt. 27. 22:43
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséged
2012. okt. 28. 08:07