Három test áll egymás mellett. Az első tömege 2.5 kg, a második tömege 3200g. A legelsőt elkezdjük tolni 15.2 N vízszintes irányú erővel. Mekkora erő hat az első és a második test között, ha a harmadik 3.8 N erővel hat a másodikra?

2013. jan. 5. 20:02
 1/1 bongolo ***** válasza:
100%

A 15.2 N erő gyorsítja a teljes rendszert, vagyis a három testet. Nem tudjuk a teljes tömeget, csak azt, hogy az első kettő együtt 5.7 kg.

A harmadik 3.8N erővel hat a másodikra. (Ez azt is jelenti, hogy a második is ugyanennyivel hat a harmadikra, és ez a harmadikra ható 3.8N gyorsítja a harmadik testet, de ez most annyira nem is fontos.)

Az első kettőre tehát egyik oldalról hat 15.2N, a másikról meg 3.8N. Eredőben tehát 11.4N. Ez az eredő erő gyorsítja az első két testet. A gyorsulás tehát ennyi:

F = m·a

11.4 = 5.7·a

a = 11.4/5.7 = 2 m/s²

Mindhárom testnek ennyi a gyorsulása.

Ha csak az első testet nézzük, arra egyik oldalról hat a 15.2N, a másikról pedig az ismeretlen erő, ami a kérdés. Ennek a kettőnek a különbsége gyorsítja az első testet:

15.2N - F = 2.5 kg · 2 m/s²

15.2 - F = 5

Ebből

F = 10.2 N


--

Ellenőrzésképpen nézzük meg, mennyi az eredő erő a második testnél: Egyik irányból 10.2N, a másikból 3.8N, tehát az eredő 6.4N. Kijön a gyorsulás?

6.4N =? 3.2kg · 2 m/s²

Tényleg annyi.

2013. jan. 5. 23:06