Segít valaki? Algebrai egyenletrendszeres feladat. Már egy ilyet megtudtam oldani, de ez nem megy:S


2x+y=8

3x+4y=7

ezt így írtam fel:

4x-3y=4

x-2y=-4

-------


Hogy jön ki ebből x és y koordinátarendszerbeli száma:D?

Már az egyenlet rendezést megtudnám csinálni.Csak nemtudom felírni úgy,hogy most y= .......

Meg utána gondolom be kell helyettesíteni.



Itt egy helyes példa(szóval így kéne):

2x+y=4

3x-2y=-1


y=-2+4

3x-2(-2x+4)=1

3x+4x-8=-1

7x-8=-1 /+8

7x=7 /:7

x=1

Megoldás: x=1 y=2


2009. szept. 6. 20:23
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:

ottvan,hogy ezt így írtam fel: stb

na az nemjó,az egyik másik példa, csak gondolkodtam,.hogy meiket kérdezzem. azt hagyjátok ki azt nenézzétek:D

2009. szept. 6. 20:27
 2/14 A kérdező kommentje:

ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ HAGYJUK. ELCS*ESZTEM az egészet:D


áá... szóval, ez az egyenlet:


4x-3y=4

x-2y=-4



Ami felette van,azt ne nézzétek,az véletlen,

2009. szept. 6. 20:29
 3/14 anonim ***** válasza:

Na, előre szólok, matekból nem vagyok nagy virtuóz, de visszaellenőriztem és elvileg jó a megoldás XD


2x + y = 8

3x + 4y = 7


A felső egyenletet szorozd meg néggyel, minden egyes tagját, az alsó marad eredetinek.


8x + 4y = 32

3x + 4y = 7


Mint látod, az y-ok száma megegyezik a két egyenletben. A felső egyenletből vond ki az alsót, tehát az x-ekből az x-eket, y-ból az y-t, stb. Ami marad:


5x = 25


Ebből következik:


x = 5


Ezt behelyettesítve bármelyik eredeti egyenletbe megkapod az y értékét, például:


2x5 + y = 8

10 + y = 8

y = -2


Remélem értetted, valamint túl szájbarágós sem volt! Sok sikert hozzá ^^

2009. szept. 6. 20:33
 4/14 A kérdező kommentje:

áá köszönöm szépen,jó lett^^. megnéztem a megoldást a könyv végén (5;-2). csak az nincs leirva,hogy hogy kell ugyebár:D

Amúgy az 5 nekem is kijött. Csak kicsit máshogy:O Nemtudom hogy csináltam

Így amúgy:


3x-8x+32=7

-5x+32=7 /+5x

32=7+5x /-7

25=5x /:5

x=5

2009. szept. 6. 20:40
 5/14 anonim ***** válasza:

Na, látom frissítetted a dolgot, akkor most megpróbálkozom az új verzióval is :D


4x - 3y = 4

x - 2y = -4


A felső egyenletet szorozd meg kettővel, az alsót hárommal (az egész arra megy ki, hogy az ipszilonok száma megegyezzen, és kitúrjuk szépen a rendszerből őket :D) A szorozgatás után a következő eredményt kapod:


8x - 6y = 8

3x - 6y = -12


Most pedig a felső egyenletből kivonod az alsót.


5x = 20


Ebből pedig logikusan következik:


x = 4


Az eredeti egyenletek egyikének segítségével könnyen kiszámolható az y értéke is:


4 × 4 - 3y = 4

16 - 3y = 4

-3y = -12

y = 4


Remélem ismét segíthettem ^^

2009. szept. 6. 20:44
 6/14 A kérdező kommentje:
Á, te nagyon jó vagy:D Jobb,mint egy tanár.Sikerült megértenem:DD Köszönöm szépeeeen:)
2009. szept. 6. 20:48
 7/14 anonim ***** válasza:

Örülök, hogy segíthettem ^^ Egyébként ahogy néztem a próbálkozásaidat és a meglévő feladatmegoldást, ti egy másik módszert használtok, amikor is az egyik egyenletből szépen kifejezitek az x vagy az y értékét (pl.: 3x + y = 8 >>> y = 8 - 3x) és ezt behelyettesítitek a másik egyenletbe. Én ezt a módszert mindigis utáltam, és ezt az ismeretlen-kiejtős módszert alkalmazom, ha lehet :D Ha ezt érted, akkor nyert ügyed van, mert ha nem is a tanáréval azonos úton-módon, de a megoldást megkapod :D


További sok sikert mindenféle matek példákhoz ^^

2009. szept. 6. 20:53
 8/14 A kérdező kommentje:

Igen,ez egy másik módszer. De a tied könnyebb. Viszont most megpróbáltam vele megoldani egy másikat,az érdekes lett. Nagy pofátlanság lenne megkérni,hogy megnézd mit rontottam el:$? Hátha még idenézel és meglátod:D Légyszi



7x+9y=8

9x-8y=69

--------

56x+72y=64

81x-72y=621


kivonva:


-25x= -557 /:(-25)

x=22,28



Szóval én itt valamit nagyoon elrontottam:S

A megoldás szerint (5,-3)-nak kéne kijönnie.

Nemtudom mit csináltam rosszul,pedig az előző kettőt amit elmondtál,azt értettem :O Mindig ezvan,magamtól mindig elbénázom:$

2009. szept. 6. 20:59
 9/14 A kérdező kommentje:
Nem ott rontottam el,hogy megszoroztam a felső sort 8-al az alsót 9-el:D?
2009. szept. 6. 21:03
 10/14 anonim ***** válasza:

Miért vontad ki?

Add össze akkor tűnik el az y ismeretlen. Ha kivonod akkor a 72y -ból is ki kell vonni -72y -t és az 144y lesz.

Ha összeadod akkor

137x = 685 /:137

x = 5


7*5+9y=8 /-35

9y=-27 /9

y=-3

2009. szept. 6. 21:59
1 2