és a feltételek mik lesznek?2013. febr. 11. 21:41
1/4 bongolo válasza:
Feltételek:
x-2 > 0 → x > 2
(x-4)² > 0 → x ≠ 4
2·log₃(x-2) + log₃( (x-4)² ) = 0
log₃((x-2)²) + log₃((x-4)²) = 0
log₃((x-2)²(x-4)²) = 0
(x-2)²(x-4)² = 1
((x-2)(x-4))² = 1
|(x-2)(x-4)| = 1
a)
(x-2)(x-4) = 1
x² - 6x + 7 = 0
x = 3 ± √2
Ebből csak az x = 3 + √2 elégíti ki a feltételt
b)
(x-2)(x-4) = -1
x² - 6x + 9 = 0
x = 3
Ez is jó megoldás.
2/4 A kérdező kommentje:
és a [(x-2)(x-4)]^2 az miért 1 vagy -1-gyel egyenlő?
2013. febr. 11. 22:03
3/4 bongolo válasza:
Az csak +1. Ami viszont a négyzet alatt van (tehát (x-2)(x-4)), az lehet +1 is meg -1 is, hisz mindkettőnek +1 a négyzete.
Hivatalosan pedig (ahogy fentebb is csináltam) úgy megy, hogy x² négyzetgyöke nem x, hanem |x| (vagyis x abszolút értéke). Most pedig ((x-2)(x-4))² négyzetgyöke |(x-2)(x-4)|. És ez az abszolút érték ágazik ketté, hogy a +1-nek meg a -1-nek is +1 az abszolút értéke.
4/4 A kérdező kommentje:
ahá, már értem, köszönöm szépen!:)
2013. febr. 11. 23:08