Leellenőriznétek ezt a matek trigonometrikus egyenlőtlenséget és ha hibás, javítanátok?


Feladat: tg^2(2x + π/3) = 1/3


|tg(2x + π/3)| = √(1/3)


1.

y* = π/6

y(1) = π/6 + k*π

k eleme Z-nek

2x(1) + π/3 = π/6 + k*π

x(1) = -π/12 + π*k/2

Ez a része jó (megoldás szerint).


2.

y* = π/6

y(2) = 5π/6 + l*π <<- Ez jó így?

l eleme Z-nek

2x(2) + π/3 = 5π/6 + l*π

x(2) = π/6 + π*l/2

Ez a része nem jó (megoldás szerint).

Ennek kéne kijönnie: -π/4 + π*l/2


Köszönöm előre is a segítségeteket! :)



2013. febr. 9. 09:49
 1/4 A kérdező kommentje:

Megjegyzés:

EGYENLŐSÉGET*

2013. febr. 9. 09:50
 2/4 A kérdező kommentje:

Kikötés is megvan azaz:

x nem lehet π/12 + π*c/2

c eleme Z-nek

2013. febr. 9. 09:51
 3/4 bongolo ***** válasza:

A második részt elszámoltad.

Az elején is van egy hiba, de az lehet, hogy csak elírás, mert utána jól folytattad:

y* = -π/6

nem pedig plusz.

A folytatás, ahol az "Ez így jó"-t kérdezted, az jó (bár lehet máshogy is).

Ott rontottad el, hogy 5π/6 - π/3 = 3π/6 = π/2, nem pedig π/3. Kettővel osztás után ez lesz:

x₂ = π/4 + m·π/2

(l helyett m-et írtam inkább, az el egynek is olvasható.)


Ez ugyanaz, mint amit a könyv ír, hiába más az előjel. Ezt gondolom látod is.


Ahol kérdezed, hogy jó-e, ott lehetne simán negatívnak is hagyni:

y₂ = -π/6 + m·π

2·x₂ = -3π/6 + m·π

x₂ = -π/4 + m·π/2


Így ugyanaz jött ki előjelben is, mint a könyvben. Ahogy te csináltad, az viszont intelligensebb megoldás (csak a végét elszámoltad...)

2013. febr. 9. 14:26
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2013. febr. 9. 18:59