Természetesen a bal oldalból kell kiindulnunk, és abból kell megkapnunk a jobb oldalt.


a) Felhasználva az azonosságokat: sin2α=2*sinα*cosα, sin2β=2*sinβ*cosβ és sin2γ=2*sinγ*cosγ


sin2α+sin2β+sin2γ=2*sinα*cosα+2*sinβ*cosβ+2*sinγ*cosγ


b) Vagy fel lehet használni esetleg a sin(α+α)=180-β azonosságot (is)?


Hogyan lehet továbbhaladni vele?


2013. febr. 5. 21:21
 1/4 A kérdező kommentje:

Javítom a kérdést - tehát az egyenlet:

sin2α+sin2β+sin2γ=4*sinα*sinβ*siny

(α, β, y egy háromszög szögei. )

2013. febr. 5. 21:24
 2/4 bongolo ***** válasza:

Ismertek ezek az összefüggések:

sin x + sin y = 2·sin((x+y)/2)·cos((x-y)/2)

cos x + cos y = 2·cos((x+y)/2)·cos((x-y)/2)


Ezért

sin2α + sin2β = 2·sin(α+β)·cos(α-β) = 2·sin(π-γ)·cos(α-β) = 2·sinγ·cos(α-β)

Ehhez kell hozzáadni még sin2γ = 2·sinγ·cosγ-t

sin2α + sin2β + sin2γ = 2·sinγ(cos(α-β) + cosγ)

= 2·sinγ·2·cos((α-β+γ)/2)·cos((α-β-γ)/2)


α+γ = π-β → α+γ-β = π-2β

β+γ = π-α → α-β-γ = -(π-2α)


4·sinγ·cos(π/2-β)·cos(-π/2+α)

= 4·sinγ·sinβ·sinα

2013. febr. 5. 23:55
 3/4 bongolo ***** válasza:

Nekem is elrontotta a gyk.hu. Ez akart lenni:


= 2*sinγ*2*cos((α-β+γ)/2)*cos((α-β-γ)/2)


Ugye az tiszta, hogy 180° helyett π-t írtam?

2013. febr. 6. 00:17
 4/4 bongolo ***** válasza:

Nem akarja ezt :)

Szóval az utolsó koszinusz az cos((α-β-γ)/2)

2013. febr. 6. 00:18