Légyszi segítsen valaki! Matek. Egy derékszögű háromszög területe 54 cm2, kerülete 36 cm. Mekkorák a befogók?


2xSü ezt írta:


"Írd fel a terület képletét, a kerület képletét, meg a Pitagorasz-tételt.

(a*b)/2 = 54

a+b+c = 36

a*a + b*b = c*c

Innentől van három egyenleted és három ismeretlened. Az egyikből fejezd ki az egyik változót, majd helyettesítsd be a másikba, majd ebből fejezd ki a másik változót. A harmadikba behelyettesítve ezeket egy egy ismeretlenes egyenletet fogsz kapni."


De én még így sem tudom megoldani! :( Valaki segítene, hogy kell levezetni ezt a feladatot a végéig? Köszönöm szépen!



2012. aug. 6. 14:28
 1/7 anonim ***** válasza:

Igen, jól írta 2xSü.

Jelöljük a két befogót a-val és b-vel, az átfogót c-vel. A derékszögű háromszögben a terület egyenlő a két befogó szorzata/2. Akkor felírhatjuk, hogy (a*b)/2=54, vagyis a*b=108, a+b+c=36 és c^2=a^2+b^2

innen c= gyök alatt(a^2+b^2)

Behelyettesítjük az a+b+c=36 -ba, megkapjuk:

a+b+gyök alatt(a^2+b^2)=36

Vagyis, a+b-36= -gyök alatt(a^2+b^2)

Ezután mindkét oldalt négyzetre emeljük:

a^2+a*b-36*a+a*b+b^2-36*b-36*a-36*b+1296=a^2+b^2

Az a^2 és b^2 mindkét oldalon szerepel, kiesik. Marad: 2*a*b-72*a-72*b+1296=0

Ha a*b=108, akkor 2*a*b=216

216-72*(a+b)+1296=0

72*(a+b)=1512, osztunk 72-vel, lesz:

a+b=21

a=21-b és ezt behelyettesítjük az a*b=108 egyenletbe

(21-b)*b=108

-b^2+21b-108=0

innen b1,2= ((-21+-gyök alatt(441-432))/2=-24/-2=12

vagy -18/-2=9

Tehát az egyik befogó 12 cm, a másik 9 cm.

2012. aug. 6. 15:23
 2/7 anonim válasza:

Köszönöm szépen, nagyon kedves vagy! Még ki kell silabizálnom a csiga lassú agyammal, de nagyon sokat segítettél!

Azok a kis ^ jelek ugye négyzetre emelést jeleznek?

Még egyszer köszi!

2012. aug. 6. 15:42
 3/7 anonim ***** válasza:

Igen, az a négyzet.

Szívesen.

2012. aug. 6. 16:45
 4/7 anonim ***** válasza:

"Azok a kis ^ jelek ugye négyzetre emelést jeleznek? "

Pontosabban hatványozást. A kis ^ jelek és az utánuk jövő 2-es jelzi a négyzetreemelést. :)

2012. aug. 7. 08:31
 5/7 A kérdező kommentje:
Ja igen, tényleg! A kis ^ jelek a hatványozást jelzik, és az utánuk lévő szám pedig hogy hanyadik hatványra emeljük! Köszi!
2012. aug. 7. 08:47
 6/7 anonim ***** válasza:

A feladat: egy derékszögű háromszög

területe

T = 54 cm²

kerülete

K = 36 cm

a, b, c = ? - az oldalak


Bár a megoldás már megvan, mutatok egy kicsit másféle módszert.

Először egy kis algebra. :-)


A három használható összefüggés

(A) T = a*b/2

(B) K = a + b + c

(C) a² + b² = c²


A (B) egyenletet átrendezve

(B1) a + b = K - c

Mindkét oldalt négyzetre emelve

a² + 2ab + b² = K² - 2Kc + c²

Ebből kivonva a (C) egyenletet marad

2ab = K² - 2Kc


Mivel az (A) egyenletből

(A1) ab = 2T

ezért

2ab = 4T

így

4T = K² - 2Kc

amiből

c = (K² - 4T)/2K


Ezt a (B1) egyenletbe helyettesítve adódik

a + b = (K² + 4T)/2K

amihez hozzávéve az (A1) egyenletet

ab = 2T

van két egyenlet két ismeretlennel a befogók számításához


Behelyettesítve az ismert értékeket a

a + b = 21

ab = 108

egyenletrendszert kell megoldani


Az elsőből

b = 21 - a

Ezt a másodikba helyettesítve

a(21 - a) = 108

Műveletvégzés és rendezés után a

0 = a² - 21a + 108

másodfokú egyenlet adódik, melynek gyökei

a1,2 = (21±3)/2

a két befogót adják, vagyis

a1 = a = 12

és

a2 = b = 9


Tehát a feladat megoldása:

az adott területű és kerületű derékszögű háromszög befogói

a = 12 cm

b = 9 cm

=======


DeeDee

***********

2012. aug. 7. 15:15
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszi DeeDee! Bár még sokszor át kell olvasnom a végét, hogy meg tudjam emészteni.

Megkérdezhetem, hogy te egyébként matematikával foglalkozol komolyan is (a munkád ez vagy ezt tanulod egyetemen)? Vagy csak nagyon tehetséges tanuló vagy?

2012. aug. 7. 15:25