Egy kis sinus, cosinus stb. szöveges feladat. Megoldás megvan, csak jó-e?


A feladat a következő lenne:


80 m lejtős út felső végén lévő emlékoszlop 3,7° alatt látunk az út elejéről. A lejtő hajlásszöge 21,3°. Milyen magas az emlékoszlop?


Úgy oldottam meg, hogy hogy kiszámoltam először a lejtő magasságát az oszlop nélkül szinusszal.


Kijött,hogy 29,06 m


Majd hozzá adtam a 21,3 fokhoz a 3,7 fokot és így kiszámoltam az oszloppal együtt a magasságát,de ezt már tangenssel.Kijött,hogy 37,304 m


És csak kivontam egymást és kijött,hogy 8,244 m


Jó ez így? Vagy tök baromság?:D


Köszi előre is a választ! :)



2012. máj. 21. 18:18
 1/7 anonim ***** válasza:
Ez sajnos nem jó így. A Geometriai feladatgyűjteményben is, nekem is 5,7 m jön ki.
2012. máj. 21. 19:00
 2/7 A kérdező kommentje:

Hát,mindegy :D


Amúgy,hogy jött ki ez a megoldás?

2012. máj. 21. 19:09
 3/7 anonim ***** válasza:

Miért lenne mindegy? Valószínűleg a szög-melletti befogóval rontottad el.

Nekem így jött ki:

[link]

Meg ezt is javaslom megnézni:

http://www.youtube.com/watch?v=lWfRzNGPBcY

2012. máj. 21. 19:22
 4/7 anonim ***** válasza:

Miután kijött a 29,06 m, addig jó.

Utána ugyanabból a háromszögből kiszámolod a másik befogót:

cos21,3=x/8

74,53=x


ezután adod össze a két szöget: 25 fok


tg25=y/74,53

34,75=y


az oszlop magassága:34,75-29,06=5,7m


remélem a rajzot el tudod képzelni, illetve felrajzolni, és látod h mikor melyik háromszögből szmoltam. Ha nem szólj!:)

2012. máj. 21. 19:24
 5/7 anonim ***** válasza:

Elvileg jónak tűnik a megoldás, de szerintem a végeredmény nem jó.

Nem derül ki a leírásból, hogyan számoltad ki az emlékoszloppal megnövelt magasságot, szerintem valahol ott hibázhattál.


Legyen

L = 80 m - a lejtős út hossza

α = 21,3° - a lejtő hajlásszöge

ß = 3,7° - az oszlop emelkedési szöge a lejtőhöz viszonyítva

H - a lejtő felső végéneki magassága az oszlop nélkül

S - a lejtő vízszintes vetülete

h = ? - az oszlop magassága


Ha felrajzolod a feladatot, akkor látható, hogy a következő egyenlet írható fel:

tg(α + ß) = (H + h)/S

ahol

H = L*sinα

S = L*cosα

Ezekkel

tg(α + ß) = (L*sinα + h)/L*cosα


Ebből h-t kifejezve

h = L*cosα[tg(α + ß) - tgα]


Ha behelyettesítesz, más érték adódik, mint a te megoldásod.


DeeDee

**********

2012. máj. 21. 19:44
 6/7 A kérdező kommentje:

3.Válaszló:


Köszi,tényleg nem mindegy,én se gondoltam,azért ezt a "mindegy szót" komolyan :)


A levezetés teljes érthető,a videó pedig kifejezetten érthető.


4.válaszló Köszi,neked is aztán rájöttem mi a hiba. Véletlen a 80-annal számoltam,(ami a lejtő hossza) igyekszem legközelebb oda figyelni. :)


Köszi mindkettőtöknek! :)

2012. máj. 21. 19:50
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszi, neked is DeeDee,már nem először :)


Igen,meg van a hiba.80 m számoltam nem az átfogóval a sinus után,nem tudom,hogy néztem el ennyire,a lényeg az,hogy emiatt volt,ez a különbség :)

2012. máj. 21. 19:57