Legyszives. Matematika. Van-e olyan tizes szamrendszerbeli ketjegyu szam, amely egyenlo a jegyeinek a szorzataval?

Lenne egy feladatom, azt legyszives meg tudnatok nezni? Egy ABC haromszog beirt korenek sugara "r". BC oldal egy tetszoleges belso pontja legyen D, igy az AD szakasz az eredeti haromszoget ket haromszogre bontja, melyek beirt korenek sugara r1, illetve r2. Bizonyitsuk be, hogy r1 < r , r2<r es r1+r2 > r.

2013. febr. 4. 19:40
 1/3 BKRS ***** válasza:

Ha a szamjegyek a és b, a az első, b a második, akkor a szám 10a+b. a,b egész.


10a+b=ab

10a = b*(a-1)

A bal oldal osztható 5-tel tehát a jobboldalnak is oszthatónak kell lennie

vagyis 4 eset lehet:

a-1=5, b=5, a-1=0, b=0


Ha a-1=5

a=6

10*6 = b*5

b=12 nem lehetséges, hiszen b<10


ha b=5

10a=5(a-1)

5a=-5

a=-1

megint nem lehetséges.


Ha a-1=0

a=1

10*1=b*0

Nyilván nem lehetséges.


Ha b=0, akkor

10a=0(a-1)

a=0

vagyis a szám 0, ami nem számít 2 jegyűnek

vagyis nincs megoldás.

2013. febr. 4. 21:54
 2/3 BKRS ***** válasza:

Az első tulajdonság nyilvánvaló, rajzolj ábrát, nézd meg a csúcsból való nagyításokat, mi visz egy kis kört az eredeti háromszög beírt körébe.


Egy háromszöget ha a beírt kör középpontjából felbontasz 3 haromszögre, akkor látszik, hogy a háromszög területe

T=(1/2)*(r*a+r*b+r*c)= r*K/2

Amikor kettébontod a háromszöget, akkor

T1+T2=T

r1*K1/2+r2*K2/2=r*K/2

2-vel szorozva

r1K1 + r2K2 = rK

Nyilván K1+K2 = K + 2h, ahol h-val a AD hosszát jelöltem.

rK = r1K1+r2K2 = r1(K-K2+2h) + r2(K-K1+2h) =

(r1+r2)K - r1(K2-2h) - r2(K1-2h) < (r1+r2)K


Ez utóbbinál azt kell látni, hogy a háromszög egyenlőtlenség miatt K2-2h>0 és K1-2h>0.

(rajzold fel)



Vagyis

rK < (r1+r2)K

osztva mindkét oldalt K-val:

r < r1+r2

2013. febr. 4. 22:26
 3/3 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen!
2013. febr. 4. 22:28