Niko33 kérdése:

Mekkora sebességű elektron lendülete egyezik meg a 663nm hullámhosszúságú vörös színű fény fotonjainak lendületével? (levezetés érdekelne ) 11/ modern fizika

2013. febr. 5. 20:27
 1/1 bongolo ***** válasza:

λ = 663 nm = 663·10^(-9) m

A foton lendülete: p = h/λ

A Planck állandó: h = 6,63·10^(-34) Js

tehát p = 10^(-27) kg·m/s


Az elektron lendülete: p = m·v

m = 9,1·10^(-31) kg


v = p/m = 10^(-27)/9,1·10^(-31) m/s

v = 1099 m/s


Ez a sebesség szerencsére messze van a fénysebességtől, tehát lehetett egyszerűen p=mv -vel számolni az elektron lendületét.

2013. febr. 5. 21:51