1. A jód izotopját a pajzsmirigy működési rendellenességeinek diagnosztizálására használják. Az egyik a 131/53 I (131 a tömegszám fenn es lenn a 53 a rendszám), a másik a 125/53 I. hány elektron, proton es neutron talalható ezekben az atomokban?


2. A nitrogénnek két termeszetes izotopja van: 14/7 N (fenn 14 es lenn 7), tömege 14. 0031 és a 15/7 N, tömege 15. 0001. A nitrogén atomtömege 14. 0067. Számitsátok ki a 15/7 N elterjedési százalékát a természetben.


Sziasztok, ezzel a 2 kémia házival elakadtam, tudnátok segíteni nekem? Elõre is megköszönném.



#házi feladat #atomtomeg
2013. febr. 2. 09:50
 1/3 DudoloPocok ***** válasza:

az atomtömeg a két izotóp súlyozott átlaga :


x% 14-es izotóp, (100-x)% a 15-ös izotóp


x/100*14,0031+(100-x)/100*15,0001=14,0067


14,0031x+1500,01-15,0001x=1400,67

0,997x=99,37


x=99,639 % a 14-es izotóp arány, a 15-ösé pedig 0,361%

2013. febr. 2. 13:21
 2/3 A kérdező kommentje:
Koszonom, probalom megerteni....
2013. febr. 2. 18:19
 3/3 DudoloPocok ***** válasza:

Példa : tételezzük fel, hogy a hidrogénnek 2 izotópja van : a hidrogén és a Deutérium, amiknek az atomtömege rendre 1, ill 2


ha A Hidrogén 50%-os gyakoriságú és a Deutérium is 50%-os gyakoriságú azaz fele-fele. akkor az átlagos atomtömeg 1,5


mert 50/100*1+(100-50)/100*2 = 0,5+1=1,5


természetesen ez nem csak 2 létező izotóp esetén igaz ( a hidrogénnek van még egy izotópja a tricium is aminek kb 3 az atomtömege )

A periodusus rendszerben feltüntetett atomtömegek az átlag atomtömegek, amelyek a súlyozott izotóp atomtömegek átlagai


Üdv

2013. febr. 3. 08:02