Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a kapcsolat a relatív...

Mi a kapcsolat a relatív atomtömeg és a tömegszám között?

Figyelt kérdés

Kémia érettségi követelményrendszer szerint emelt szinten értenem kell, hogy mi a kapcsolat közöttük. De sehol sem találtam. Aki tudja, az segíthetne.

Köszi a segítséget:)


2011. jún. 5. 23:15
 1/5 A kérdező kommentje:
Valami olyasmira gondolok egyébként, hogy a relatív atomtömeg az ugye az elemek izotópjainak átlagos relatív atomtömege. A tömegszám pedig csak, egy bizonyos atom/izotóp tömege. Vagy nem biztos, de nem értem ezt igazán:D HELP!
2011. jún. 5. 23:19
 2/5 anonim válasza:

Egy kémiai elem relatív atomtömege, vagy egy vegyület relatív moláris tömege tehát valamely elem egy atomja tömegének, vagy valamely vegyület egy molekulája tömegének és egy 12C szénatom tömege 1/12-ed részének a hányadosa. E definíció alapján minden relatív atom és moláris tömeg dimenziómentes, és egész szám kellene legyen. A valóságban azért nem egész számok, mert minden kémiai elem izotópok elegye, s a relatív atomtömegek kiszámításánál az adott elemek izotópjainak előfordulási gyakoriságát is figyelembe vették. A molekulák is izotóp elemeket tartalmaznak, ezért a vegyületek relatív moláris tömegei sem egész számok. Például a legegyszerűbb atom a hidrogénatom relatív atomtömege megközelítőleg 1, pontosan 1,00794, mert a természetben a hidrogén izotópok elegye található, azaz kis koncentrációban deutérium és trícium is előfordul.

A tömegszám (A) az atommagban található protonok és neutronok száma együttesen, azaz a nukleonok száma. A tömegszám egy kémiai elem minden izotópja esetén más és más, szokás szerint az elem neve után, vagy az elem vegyjelének bal felső sarkába tüntetjük fel. Például a szén-12 (12C) 6 protont (ettől szén) és 6 neutront tartalmaz. Az izotóp teljes jele tartalmazza a rendszámot (Z) is a bal alsó sarokban: {}_{6}^{12}\mathrm{C}, megjegyezzük azonban, hogy ennek megadása felesleges, mivel az elem vegyjele egyértelműen meghatározza a rendszámot, ezért ritkán használják.


A tömegszám és a rendszám különbsége adja az adott mag neutronjainak számát (N): N=A−Z.


Példa: A szén-14 – a szén nem stabil izotópja, amelyet radioaktív kormeghatározásra használnak például a régészetben – a földi légkör felső rétegében keletkezik kozmikus sugárzás hatására nitrogén-14-ből úgy, hogy egy proton neutronná alakul. Ekkor a rendszáma (a protonok száma) egyel csökken (Z: 7→6), a neutronok száma növekszik (N: 7→8), így a tömegszám változatlan marad (A = 14).

2011. jún. 5. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 bongolo ***** válasza:

Annyit tennék hozzá az előző válaszhoz, hogy a relatív atomtömeget más is befolyásolja kicsit, és emelt szintű érettségin ezt is kell valószínű egy szintig érteni.


Vagyük pl. a hidrogénatomot. Annak relatív atomtömege 1,00794, ami tényleg a sokféle izotóp atomtömegének előfordulási gyakorisággal súlyozott átlaga. A hidrogén 1-es izotópjának a relatív atomtömege viszont 1,00782, nem pedig 1!


Ennek az oka Einstein speciális relativitáselméletének híres képelte: E=mc². Vagyis az energia és a tömeg ekvivalensek. Mivel az atom részecskéi között kötési energia van, az tömegként is megjelenik.


Egyetlen egy izotópnak egyezik meg a relatív atomtömege és a tömegszáma: ez a szén-12. Természetesen azért kerek egész, mert ez a definíciója a relatív atomtömegnek.

2011. jún. 6. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

De nem értem. Villányi Attila könyvét is olvasom és azt írja: ... az előzőekben említett 13-as tömegszámú C izotóp relatív atomtömege: 13,0033543.

Ennek okai:

- A proton és a neutron tömege nem pontosan azonos.

- Az atom képződése során igen nagy energia szabadul fel, amelynek következtében ún. tömegdefektus lép fel, vagyis a képződött atom tömege kisebb mint az azt alkotó elemi részecskék tömegének összege.


Na már most, a 13-as tömegszámú szén izotóp tömegszáma, abból adódik, hogy 6 protont és 7 neutront tartalmaz és ez ugye 13. De itt azt írja Villányi, hogy a képződő atom relatív atomtömege kisebb, mint az őt alkotó elemi részecskék össze. De az őt alkotó elemi részecskék összege 13, míg a relatív tömege 13,0033543. Tehát akkor az most nagyobb nem? Ebbe mindig belezavarodok..

2011. jún. 21. 16:52
 5/5 bongolo ***** válasza:

Úgy látom, feltetted külön kérdésként is, ott válaszoltam rá:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2011. jún. 21. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!