Hogyan kell ezt megoldani? Nem csak a végerdemény érdekel, hanem a levezetés, hogy tudjam megoldani.

Határozd meg a gyök7-x=1 egyenlet valós megoldásait!

2013. jan. 11. 12:19
 1/5 anonim ***** válasza:

a) A gyök(7) - x = 1 az egy sima lineáris egyenlet, ebből x = gyök(7) - 1 kb. 1,646.


b) A gyök(7 - x) = 1 egyenletnél először meg kell nézni, hogy egyáltalán milyen x-ek jöhetnek szóba, nehogy hülyeséget kapjunk, mert gyök alatt nem állhat negatív szám (illetve negatív szám gyöke nem lehet 1).

7 - x > 0, akkor és csak akkor, ha x < 7.

Ezek után négyzetre emelhetünk:

7 - x = 1^2,

ami megint egy lineáris egyenlet, ennek a megoldása x = 6, amire teljesül, hogy x = 6 < 7, tehát jó megoldás (erről helyettesítéssel is meggyőződhetsz).

2013. jan. 11. 13:08
 2/5 A kérdező kommentje:

nagyon köszi.

még egy kérdés.

gyök(2x+3)=x

kétismeretlenesnél hogyan?:)

2013. jan. 11. 14:19
 3/5 anonim ***** válasza:
Először is megmondod, hogy mik az ismeretlenek…
2013. jan. 11. 14:30
 4/5 A kérdező kommentje:
az x-ek.
2013. jan. 11. 14:35
 5/5 anonim ***** válasza:

De ha az x-ek közül az egyiket ismered, akkor a másikat is, nem? Ez szerintem csak egyetlen egy ismeretlen, még ha két helyre is odaírták.


A következő lépés az előző megoldásomban az volt, hogy?


(Majd előbb-utóbb tényleg nem lesz jó, az előbbi megoldásom, csak úgy volna jó, ha te jutnál el addig.)

2013. jan. 11. 14:45