Az ABCD konvex négyszög. A csúcsánál derékszög van.

Számítsuk ki a többi csúcsánállévő szögeket ha tudjuk hogy az AC átló egy egyenlő oldalú és egyenlő szárú háromszögre osztja a négyzetet!



2013. febr. 5. 14:42
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

AC átló úgy osztja fel a négyszöget, hogy ABC és ACD háromszögek alakulnak ki.

Az egyik egyenlő oldalú, vagyis mind a három szöge 60fok.

Mindegy melyik, de legyen az ABC háromszög ez.

-->B-nél 60 fokos szög van.


Rajzold le, ABC egyenlőoldalű háromszög, A csúcshoz berajzolod a derékszög másik szárát, aztán valahol felveszed a D csúcsot.


ACD egyenlőszárú, és


A-nál derékszög volt eredetileg, abból ABC háromszögbe 60 fok esik, így az ACD háromszögbe 30fok.


ACD háromszög kétféleképpen lehet egyenlőszárú


Ha a 30 fokos szög az alapon van: 30-30-120fokosak a szögek.

C-nél ekkor csak a 30 fokos szög lehet.


D-nél 120 fok van, a C-nél lévő szög a négyszögben 60+30=90fok


(Ha C-nél 120 fok lenne, akkor 60+120=180 fok, de 180 fokos szöge nem lehet egy sokszögnek.)


Másik lehetőség, hogy 30 fokos szög az csúcsszög.

30-75-75


Ekkor D-nél 75 fokos szög van

C-nél 60+75=135 fokos.


Ez a két megoldás van.

2013. febr. 5. 15:19
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm
2013. febr. 5. 18:34