Matekzsenik, egy kis statisztika, rajtam kifogott, rajtatok?


Segítsetek légyszíves! "töltelék"tantárgyunk a statisztika, de ha egy hétig ütnek egyfolytában, akkor sem fogom megérteni. Ezért is nem reál vonalon tanulok, de ezt muszáj. ÉS ha tudnátok egy kis magyarázatot is hozzáadni...köszike!!!!!!!!!!


1. feladat

Két minta relatív szórását akarjuk összehasonlítani. 1. minta átlaga: 120, szórása = 30. 2.

minta átlaga = 28, szórása = 5,6. A variációs együtthatók segítségével állapítsa meg, hogy

melyik minta adatainak nagyobb a relatív szórása? Válaszát indokolja meg a kiszámított

variációs együtthatókkal!

(a) 1. minta

(b) 2. minta

(c) a két minta relatív szórása azonos


2. feladat

Egy normális eloszlású folytonos változó átlagértéke 125, szórása 20. Ha egy viszonylag

nagy mintát veszünk ebből a populációból, a kapott értékek megközelítően hány százaléka

esik a 105-145 tartományba? Indokolja meg a válaszát!

(a) ~ 50%

(b) ~ 66%

(c) ~ 95%


3. feladat

Egy 500 fős mintában 100 esetben találtak csökkent glükóz tolerancia értéket. Mennyi a

glukóz százalékos relatív gyakorisága a mintában? Írja le az elvégzendő műveletet is, ne csak a végeredményt!


P (glukóz intolerancia) = ….


4. feladat

Mit jelent a gyakorisági táblázatban a kumulált százalékos előfordulási gyakoriság?

(a) a mintában hány esetnél fordult elő az adott érték

(b) a mintában hány esetnél volt ennél nagyobb érték

(c) a minta eseteinek hány százalékában volt ennél kisebb érték?

(d) a minta hány százalékában volt ezzel megegyező vagy kisebb érték?


2011. máj. 8. 14:42
 1/2 bongolo ***** válasza:

1. feladat: A relatív szórás (más néven variációs együttható) egyszerűen a szórásnak és a minta átlagának a hányadosa. Sok esetben (de nem mindig!) ez hasznosabb szám, mint a szórás maga, amikor két mintát akarunk összehasonlítani. Lehet, hogy a jel-zaj viszonyt könnyebb megértened: ha jó erős a jel, akkor nem annyira zavaró az ugyanolyan nagyságú zaj. Itt a zaj a szórás, a jel pedig az átlag. (A jel-zaj viszony ugyanaz, mint a relatív szórás reciproka.)


1. minta variációs együtthatója: V1 = 30/120 = 1/4

2. minta: V2 = 5,6 / 28 = 1/5

V1 > V2, vagyis (a) a jó válasz


2. feladat: A 105-145 tartomány éppen 125 ± 20, tehát a várható érték körüli egy szórásnyi környezet. Ebbe a környezetbe normális eloszlás esetén a minták ~68%-a esik (ezt nem kell számolni, hanem "illik" tudni), tehát a (b) válasz a helyes. Egyébként ± két szórásnyi környezetbe esik a minták kb. 95%-a, ezt is illik tudni.


3. feladat: A kérdés bizonyára az, hogy mennyi a glukóz *intolerancia* százalékos relatív gyakorisága, nem pedig a glukóz gyakorisága. P = esetek száma / minta mérete * 100% = 100 / 500 * 100% = 20%


4. feladat: Kumulált = összesített. Nagyság szerint sorbarendezett értékeknél az adott értékkel egyező valamint azoknál kisebb (másik irányú sorbarendezés esetén nagyobb) minták száma. E szerint az (a) válasz eleve kiesik, a (b) szintén, mert az egyenlőséget is be kell számítani. Ezek azért sem lehetnek jók, mert a kérdésben sázalékos gyakoriság szerepel. Az utolsó 2 válasz közül az egyik szintén nem számítja be az egyenlőséget, úgyhogy az nem lehet jó, tehát a (d) a jó válasz.

2011. máj. 8. 18:43
 2/2 A kérdező kommentje:

Sosem értettem, hogy emberek hogyan tudnak ilyen dolgokat megérteni.:DD

Minden tiszteletem, és örök hálám, köszönöm a segítséget!!!!

2011. máj. 9. 06:56