1. Egy cégnél a keresetek néhány dolgozó esetén: (E Ft.)

117, 110, 125, 110, 108, 120, 108, 110, 118, 98, 112.

Meg kell becsülni 95-os megbízhatósággal az átlagos keresetet.

Remélem tudtok segíteni!Ha lehet írjátok le a megoldás menetét is mert annak hiányában nem értem miért jött ki x szám.Köszönöm előre is!


2011. jún. 14. 13:52
 1/2 bongolo ***** válasza:

Feltesszük, hogy a keresetek normális eloszlásúak.

A mintákból számított átlag:

m = (117+110+125+...)/11 = 112,364

A mintákból számított szórásnégyzet:

s² = ((117-m)²+(110-m)²+...)/(11-1) = 53,25

s = 7,297


Mivel az eloszlás paraméterei nem ismertek (csak becsüljük őket), és kevés mintával számolhatunk, ezért t (Student) eloszlást kell használnunk. A mintaszám 11, ezért a szabdságfok 10 lesz. 95%-os konfidencia intervallumhoz a 10 szabadságfokú t eloszlás táblázatából leolvasható, hogy t=2,228


A konfidencia intervallum az (m ± t·s/√n) tartomány lesz.


Vagyis az átlagos kereset 95%-os konfidencia intervalluma 107,462 .. 117,266.

Ez azt jelenti, hogy ha sokszor vennénk mintát, akkor az esetek 95 százalékában ebbe a tartományba esne az átlag.

2011. jún. 14. 17:58
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2011. jún. 14. 20:41