Mi a megoldás erre a matematikai feladatra?


Egy iskolában futballbajnokságot rendeznek, ahol egy meccs 10 percig tart, egy csapatból pedig 4 játékos lehet egyszerre a pályán. Egy mérkőzésen korlátlan számú csere áll rendelkezésre, továbbá egy lecserélt játékos akárhányszor visszamehet a pályára.

a) Hogyan kell megoldania a cseréket egy 5 fős csapatnak úgy, hogy mindenki ugyanannyi időt töltsön a pályán?

b) Egy 6 fős csapatnak?

c) Egy x fős csapatnak?

Előre is köszi a segítségetek!


2011. nov. 5. 06:43
 1/2 BKRS ***** válasza:
100%

a) Jeloljuk a jatekosokat A,B,C,D,E betukkel

osszesen 4*10=40 percet fognak a jatekosok a palyan tolteni, tehat 1 jatekosra 40/5=8 perc jut.

Ez megoldhato pl ugy, hogy

Kezd: ABCD

2.perc: EBCD

4.perc: AECD

6.perc: ABED

8.perc: ABCE


b) Jatekos F is beszall a jatekba.

Ekkor 40/6 = 7 2/3 perc jut mindenkire

indulo csapat: A,B,C,D

10/6 perc: E,B,C,D

20/6 perc: F,E,C,D

30/6 perc: A,F,E,D

40/6 perc: A,B,F,E

50/6 perc: A,B,C,F

mindenki jatszott 4*10/6=40/6 percet.


c) x fos csapat:

A1, A2, ... Ax

indulas: A1, A2, A3, A4

minden 10/x perc vegen lehozzuk egyiket a leghosszabb ideje jatszo jatekost ( ha tobb van a legkisebb indexut valasszuk kozuluk) kozul es folviszuk a legkevesebbet jatszott jatekost (ha tobb ilyen van, a legkisebb indexut valasszuk kozuluk)

igy mindenki 4 ilyen intervallumot fog jatszani, vagyis mindenki ugyanannyit jatszik.

2011. nov. 14. 19:08
 2/2 A kérdező kommentje:
Szép megoldás! Egy kis szépségtapasz: a b)-nél 40/6=6 2/3, nem pedig 7 2/3. Ettől eltekintve tökéletes a levezetés. Köszi szépen!
2011. nov. 15. 17:38