Matematikai egyenletfelírás és megoldás, hogyan? Lent


A feladat ez:

Egy ketrecben nyulak és fácánok vannak. Összesen 100 lábuk és 36 fejük van. Hány nyúl és hány fácán van a ketrecben?


ezt hogyan kell felírni? és letudná valaki írni a megoldás menetét, légyszíves? :)


2011. máj. 30. 19:45
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha jól sejtem, a nyúlnak 4 lába van, a fácánnak csak 2.


Legyen a nyulak száma n, a fácánok száma f.

Összesen 36 fejük van, és mivel minden állatnak csak 1 feje van, összesen 36 állat van a ketrecben: n+f = 36

4 láb a nyulaknak (4*n), és 2 láb a fácánoknak (2*f), a kettő összegéről tudjuk, hogy 100, vagyis 4n+2f = 100


Innentől ez egy sima egyenletrendszer:

I. n+f = 36

II. 4n+2f = 100


Mondjuk úgy oldd meg, hogy a II-ból kétszer kivonod az I-et:

2n = 28

Vagyis:

n = 14


I. egyenletbe visszahelyettesítve:

14+f = 36

Vagyis:

f = 22


Nyulak száma 14, fácánok száma 22.


Ellenőrzés: összegük tényleg 36; 4*14+2*22 pedig tényleg 100.

2011. máj. 30. 20:04
 2/4 A kérdező kommentje:
Én már itt elakadtam: "Mondjuk úgy oldd meg, hogy a II-ból kétszer kivonod az I-et: "
2011. máj. 30. 20:46
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem tanultál még két ismeretlenes egyenletrendszer?

Van ugye a két egyenleted. Mind a kettő igaz és ugyan az a két ismeretlen van benne (szóval ha az egyikben N=43423, akkor a másikban is anyni).

Ilyenkor arra törekszel, hogy egy olyan egyenletet hozz létre a kettőből, hogy az egyik ismeretlen eltűnjön.

Két lehetőség van (legalább ez a leggyakoribb)

1. az egyik egyenletből kifejezed az egyik ismeretlen, majd beírod a másikba

2.kivonod/összeadod a két egyenletet (egymásból).

ha kiszámoltad az egyik ismeretlent, akkor csak visszahelyettesítesz.

2011. máj. 30. 22:47
 4/4 kiwi200108 válasza:
Hello! Ezt a feladatot nem lehet felírni véletlenül egyismeretlenes egyenlettel? Fontos lenne!! Köszi!
2015. máj. 11. 14:06