Hogy lehet ezt megcsinálni? Matekzsenik figyelem, tanár se tudta! (Gráf)
Egy vívóversenyen 8 versenyző vesz részt. Az eredményjelző táblán megjelent, hogy Az egyes versenyzők addig hány mérkőzést vívtak. Ezek a számok a következők: 2,3,1,5,7,6,4,2. Az egyik szakember rápillant a táblára s meg sem várva Az eredmények részletezését óvást jelent be. Elfogadnánk Az óvást anélkül, hogy tudnánk a szakember miért óvott? Miért?
Addig eljutottam, hogy rajzolta a gráfot, és 2 meccsel több van, de Az tanár külön kérdése, hogy hogy lehet ezt Gráf, rajz, minden nélkül csak a számokból és a versenyzők számából megállapítani, csak úgy ránézésre, szóval ahogy a szakember tette.
Az utasítás pontos, csak ennyi van megadva.
Ja Az első részre a válasz igen, de nem ez a kérdésem.
Nagyon hálás lennék a segítségért:#
Én nem vagyok okos, viszont a gráfokból olyasmi rémlik képlet szerint, hogy össze kell szorozni a lehetséges párbajok számát, majd elosztani kettővel. 8 ember van, egy ember értelemszerűen 7 másik versenyzővel mérkőzhet meg, ergo 7*8 párbaj van, amit el kell osztani kettővel, ugyanis a sorrend nem számít, vagyis az Attila-Béla, vagy Béla-Attila mérkőzés ugye csak egyszer jön létre nem kétszer. Tehát ha kiszámoljuk, akkor 7*8 az 56. Ezt osztva 2-vel 28-at kapunk. Ennyi mérkőzés lehet. Ha a feladatban leírt számokat összeadjuk, akkor 30-at kapunk, tehát alapból nem stimmel valami.
Ez egyáltalán nem biztos hogy jó megfejtés, nekem ez rémlik a gráfos tanulmányaimból.
ma 23:35
Valóban 28 játékot játszanak, de a feladatban megjelenő számok pont nem ezt adják ki, mert:
-z van odaírva, hogy egy ember hányt játszott, de egy játék két embernél is megjelenik, tehát az eddigi játszmák száma pontosan a fele annak, mint az ott lévő számok összege, azaz 15 játék volt eddig.
-ha belegondolsz, ha mindenki játszott mindenkivel, akkor mindenkinél 7es lesz a feladatban említett táblán, vagyis összegük 56 és pontosan fele ennyi játszma folyt le ebben az esetben, ami természetesen 28 és te ezt számoltad ki [ Ez utóbbi csak egy példa volt, hogy lásd a különbséget]
A 3-as megadta a helyes választ, nem értem, minek kell tovább kínlódni.
Ha egy 7-es, egy 6-os és egy 5-ös van, akkor nem lehet egy 1-es és két 2-es. Ez gráf nélkül is kigondolható
Indoklás a 3-ban, nem ismétlem meg. Csak szólni akartam, hogy felesleges a szócséplés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!