Hogy lehet ezt megcsinálni? Matekzsenik figyelem, tanár se tudta! (Gráf)


Egy vívóversenyen 8 versenyző vesz részt. Az eredményjelző táblán megjelent, hogy Az egyes versenyzők addig hány mérkőzést vívtak. Ezek a számok a következők: 2,3,1,5,7,6,4,2. Az egyik szakember rápillant a táblára s meg sem várva Az eredmények részletezését óvást jelent be. Elfogadnánk Az óvást anélkül, hogy tudnánk a szakember miért óvott? Miért?


Addig eljutottam, hogy rajzolta a gráfot, és 2 meccsel több van, de Az tanár külön kérdése, hogy hogy lehet ezt Gráf, rajz, minden nélkül csak a számokból és a versenyzők számából megállapítani, csak úgy ránézésre, szóval ahogy a szakember tette.

Az utasítás pontos, csak ennyi van megadva.

Ja Az első részre a válasz igen, de nem ez a kérdésem.


Nagyon hálás lennék a segítségért:#


2012. febr. 1. 23:06
1 2
 11/13 boy128 válasza:

Egyszerű gráfok esetében létezik a következő egyenletet az élek kiszámítására, ahol 'n' a pontok, 'x' pedig az élek száma (továbbá az élek száma a játszott mérkőzések, a pontok pedig a játékosok):

n*(n-1)/2=x

Jelen esetben az élek száma 30 (2+3+1+5+7+6+4+2).

behelyettesítve az egyenletbe:

8*(8-1)/2=30

28≠30

Tehát nem teljesül rá az egyenlet, így nem létezik ilyen gráf, tehát jogos az "óvás".

2013. febr. 3. 12:34
 12/13 vurugya béla ***** válasza:

Kedves Boy!

Szerintem kár volt felmelegítened a témát, hibás az okoskodásod.


Ezt írod:

"Egyszerű gráfok esetében létezik a következő egyenletet az élek kiszámítására, ahol 'n' a pontok, 'x' pedig az élek száma (továbbá az élek száma a játszott mérkőzések, a pontok pedig a játékosok):

n*(n-1)/2=x "


Ez csak TELJES gráfokra igaz! Amikor mindenki mindenkivel játszott már! Erről itt szó sincs, a történet idején még nincs kész a teljes bajnokság.


"Jelen esetben az élek száma 30 (2+3+1+5+7+6+4+2). "


Nem igaz, mert ennek fele az élek száma, hisz minden élet kétszer számoltál a két végpontjánál.

A helyes választ a 3. hozzászóló adta meg, kérlek, olvasd el!

2013. febr. 3. 19:10
 13/13 boy128 válasza:
Köszönöm, ez igaz.
2013. febr. 4. 17:03
1 2