Matekzsenik! Matekháziban segítene valaki?


Apa és Peti együtt 51 évesek.

Anya és Peti együtt 49 évesek.

Apa és Anya együtt 74 évesek.

Melyikük hány éves?


2012. okt. 14. 17:36
 1/10 anonim válasza:

Apa 38

Anya 36

Peti 13 éves

2012. okt. 14. 17:42
 2/10 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen :) segítenél még 1-ben?

ez lenne: Három nyuszi megevett egy halom káposztát. A legkisebb megette az összes felét. A középső a káposzták harmadánál 2-vel kevesebbet evett meg,míg a legnagyobb a káposzták hetedénél 4-gyel többet. Hány káposztát ettek meg együtt és külön-külön?

2012. okt. 14. 17:47
 3/10 anonim ***** válasza:

cramer szabály-al:


1 1 0 / 51

0 1 1 / 49

1 0 1 / 74


1 1 0

0 1 1 => 1*1-1*(-1)+0*0=2

1 0 1


51 1 0

49 1 1 => 51*1-1*(-25)+0*(-25)=76

74 0 1


76/2=38 éves az apuka

38+a=74

anya 36éves

36+p=49

Peti 13 éves

2012. okt. 14. 17:53
 4/10 A kérdező kommentje:
köszönööööm szépen :)
2012. okt. 14. 17:54
 5/10 anonim válasza:

Felírom a megoldást is egyenlettel.

Apa:x Peti:y Anya:z

x+y=51 ->y=51-x

z+y=49 ->y=49-z ->(a lenti alapján) y=49-(74-x)=-25+x

x+z=74 ->z=74-x


A két y-nak egyeznie kell ugye.

Tehát:

51-x=-25+x

2x=76

x=38 -> apa 38 éves, a többi meg egyértelműen kiszámolható ebből

2012. okt. 14. 17:55
 6/10 anonim ***** válasza:

kicsi: 0,5x

középső: x/3-2

nagy: x/7+4


összes káposzta: x


x=(0,5x)+(x/3-2)+(x/7+4)

x=0,5x+x/3-2+x/7+4

21x=10,5x+7x-42+3x+84

0,5x=42

x=84

2012. okt. 14. 17:56
 7/10 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen nagyon aranyosak vagytok :) sokat segítettetek :)
2012. okt. 14. 17:57
 8/10 anonim ***** válasza:
Azért a Cramerrel vigyázzunk csak, mert nem tudni hányadikba jár és a matek tanár nem biztos, hogy díjazná, ha meglátná :)
2012. okt. 14. 18:35
 9/10 anonim ***** válasza:
hát ha még alsóbb osztály, akkor sztem biztosan örülne neki miket tud a gyerek :))
2012. okt. 14. 19:21
 10/10 anonim ***** válasza:

Ha ilyet itt kérdez meg és úgy teszi fel a kérdést, hogy "Matekzsenik!", akkor nem valószínű, hogy Ő az, amit a tanár is tud és egyből nyilvánvaló lesz, hogy nem Ő oldotta meg, de még csak fogalma sincs róla, hogy hogyan jött ki.


Persze tanára válogatja, de nem feltétlenül előny, ha sok-sok évvel feljebb lévő tananyagot (legtöbb középiskolában nem is tanítják) ír le megoldásként egy matekból nem jeleskedő diák. :)

2012. okt. 15. 01:00