Bukett kérdése:

Matematika feladat! Valaki segitene? Pls!


1.a).1/6<n/12 kisebb vagy egyenlő mint 1/3,akkor n=....

b).9/10 kisebb vagy egyenlő mint 18/n kisebb vagy egyenlő mint6/5,akkor n=.....

KÉRLEK MAGYARÁZZÁTOK MEG MERT NEM ÉRTEM :-(



2013. jan. 27. 15:41
 1/1 anonim ***** válasza:

Megkeresed a törtek nevezőinek legnagyobb közös osztóját (lnko). Ezen esetben lnko(6,12,3)=12. Mindegyik törtet megszorzod 12-vel, és az egyenlőtlenségjeleket változatlanul hagyod. Ez azért van, mert ha a<b, akkor 12a<12b. Tehát Ezt kapod:

(1/6)*12 < (n/12)*12 <= (1/3)*12, azaz

2 < n <= 4


Most is a legnagyobb közös osztót keressük: lnko(10,n,5)=10n (Az 5 és 10 lnko-ja nyilván 10, de mivel ez nem osztható egy tetszőleges n-nel, így egy n-es szorzó is kell bele.) Felszorzás:

(9/10)*10n <= (18/n)*10n <= (6/5)*10n, azaz

9n <= 180 <= 12n, azaz

3n <= 60 <= 4n, azaz

3n <= 60 és 60 <= 4n, azaz

n <=20 és 15 <= n, azaz

15 <= n <=20

2013. jan. 27. 16:09